20.02.2021

Prevádzkovatelia MHD volajú po pomoci štátu, hrozí prepúšťanie a rušenie liniek

Situácia vo verejnej doprave je po januári kritická. Bez pomoci od štátu môže prísť k rušeniu liniek  a k prepúšťaniu.

Zhodli sa na tom prevádzkovatelia MHD v mestách Bratislava, Košice, Prešov a Žilina. Výpadok ich tržieb v dôsledku koronakrízy označili za enormný, a preto predseda predstavenstva Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Rybanský dostal poverenie rokovať s príslušnými ministerstvami o možnej forme štátnej pomoci pre verejnú dopravu. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Ľubica Melcerová.

Prevádzkovatelia MHD z Bratislavy, Žiliny, Prešova a Košíc sa zhodujú, že výpadok tržieb nie je možné sanovať internými úspornými opatreniami. Napríklad výpadok tržieb DPB sa od začiatku koronakrízy vyšplhal na 21 miliónov eur. "Január bol v dôsledku protiepidemiologických opatrení najkritickejší s výpadkom 2,5 milióna eur," podotkla Melcerová.
Generálny riaditeľ DPB Rybanský poukazuje, že vodiči MHD sú od začiatku pandémie v prvej línii a dennodenne odvezú státisíce ľudí. "Ak bude nutné vypravovať ešte menej spojov, situácia bude horšia, a namiesto odmeny ich budeme musieť prepúšťať. To si za obetavú prácu v čase pandémie nezaslúžia. Navyše, dopravné podniky okrem iného participujú so svojimi vozidlami a vodičmi na každovíkendových testovaniach obyvateľov," uviedol. Apeluje preto na všetky kompetentné ministerstvá, aby podali pomocnú ruku. Upozornil, že bez spoľahlivej a bezpečnej verejnej dopravy mestá nedokážu fungovať a skolabujú.
DPB je 29. najväčší zamestnávateľ na Slovensku, pracuje v ňom cez 2800 ľudí v nepretržitej prevádzke. Vypravuje 100 pravidelných denných či nočných liniek. Stará sa o 900 dopravných prostriedkov a denne prepraví 300.000 obyvateľov a návštevníkov Bratislavy. Celkovo v dopravných podnikoch na Slovensku pracuje cez 5000 ľudí.
 

AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku