2024-07-08 09:35:00
Mini Countryman SE ALL4
Mini Countryman SE ALL4
Zdroj: jh

TEST: MINI Countryman SE ALL4 – takto sa majú robiť elektromobily, do paroma!

Čo je lepšie, benzínový Countryman John Cooper Works, alebo elektrický SE ALL4?

Poviete si, veď to je jasné. Kto normálny by uprednostnil električku pred spaľovačom s výkonom 300 koní? Normálny asi nikto. Lebo normálny je ten, kto zodpovedá norme. Norma pri výbere nového auta na Slovensku hovorí: ale daj pokoj s tými elektrickými papučami! Sa ti to hneď vybije, kábel musíš ťahať z paneláku, keď sa to nabíja, tak elektrárne nestíhajú, ešte sa to aj dlhé hodiny nabíja a navyše ti to pri prvej príležitosti zhorí a vlastne to vôbec nie je ekologické.

Norma je skrátka poznačená nepresnosťami, hlúposťami, mýtmi, ktoré sa roky šíria verejnosťou a nie je toho, kto by tie mýty raz a navždy utopil v minulosti. No otázka je rovnaká: kto si kúpi spaľovač a bude sa v ňom natriasať, keď sa môže natriasať v električke a nemusí mať pritom električenku?

Zdroj: jh

Úprimne povedané, keď si čítate tento test, zaručene nezodpovedáte slovenskej norme. Aj keby ste sem zablúdili celkom náhodou, k tretiemu odseku by ste to ako rúči normál jednoducho nedotiahli. Maximálne po perex, a potom šup do galérie, prípadne tuto vpravo k zmäteným slečnám.

Ale aby ste tie štyri odseky neľutovali, pridám prvé relevantné múdro: viete, že parom nie je len jemná nadávka, ale že parom je meno staroslovanského boha blesku a hromu? Ja len tak pre istotu, ak by ste si ten metafór z titulku neboli všimli...

Ale ako by premostil roduverný slovan s paromom nad sebou, anyway, Countryman je celkom nový model postavený z gruntu na platforme, ktorá umožňuje osádzanie ľubovoľných zdrojov energie bez konfliktov v oblasti karosérie, bezpečnosti, či vnútorného priestoru. To, čo bol kedysi len žiaduci zázrak dnes je bežná prax minimálne pri koncerne BMW. To isté auto môžete mať čisto elektrické, môžete ho mať spaľovacie, mild-hybridné i plug-in hybridné. Najrozumnejšie mi znie práve plug-in, v minulej generácii si našiel svoje miesto v garáži nejedného Mini nadšenca. Táto generácia však plug-in neponúka. Vyberať si tak môžete z modernizovaných spaľovačov, alebo práve z dvoch elektrických verzií. Testovaný model bol ten silnejší – pohon všetkých kolies vďaka dvojici elektromotorov a systémový výkon 230 kW (313 k). Krútiaci moment je 494 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,6 sekundy, maximálka 180 km/h, hmotnosť s vodičom 2075 kg, priemerka 18,1 kWh a dojazd na nabitie do 407 km. Celková kapacita baterky je 66,5, využiteľná je 64,6 kWh.

Zdroj: jh

Nepochybne túto radu nepotrebujete, no predsa: berte SE All4. Elektrina je ťažšia, ten výkon i pohon všetkých kolies sa hodí. Navyše nový Countryman je zas o stupienok mäkší, pohodlnejší a štekliť asfalt po povrchu s pohonom prednej nápravy a ťažkou baterkou medzi nápravami, to nechajme lacnejším vehiklom. Tu sa beztak pohybujeme v cenách od 41, respektíve v tomto prípade od 46-tisíc. Tu sa skrátka netrochári. Týchto tristotrinásť koní je akurát na svižné jazdenie, určite vám to však dych nevybije.

Zostaňme ešte na kúsok pri cene. Lebo SE ALL4 je lacnejší o dobrých päť tisíc eur, než porovnateľne výkonná benzínová verzia (JCW). Ja len tak, aby to zaznelo a možno aj zarezonovalo.

Konfigurácia ako víno

Klišé slovné spojenie, jasné, ale tak čo, sedí to ako... ako klobúk na plešinu... Mini sa pri novej generácii modelov vo veľkom snaží znižovať emisnú stopu materiálov použitých v kabíne. Aj preto nájdete na povrchu palubnej dosky tkaninu z recyklátu, detto pri sedadlách. Skloňujú sa PET fľaše a ďalšie zdroje recyklovaných materiálov, ktoré sú navyše znova recyklovateľné. Využívanie nových materiálov v kabíne je jedným zo základných stavebných prvkov inakosti tohto auta. Nové tkaniny si všimnete hneď a dodávajú napríklad palubovke ojedinelý i keď na dotyk pomerne nepríjemný pocit. Čo si na prvý pohľad nevšimnete, je koža zvaná Vescin, v ktorej sú odeté sedadlá v SE ALL4. Krásna kombinácia vonkajšej British racing green metalízy a béžovej kože a doplnkov vrátane palubky v modrej je hlavnou prísadou tej konfigurácie „ako víno“. Toto je stará ale veľmi dobrá farebná kombinácia – najmä teda vonkajšia zelená s vnútornou béžovou, no dobre ju dopĺňa modrá palubka a lesklé doplnky. Iba keď sa pozriete na vnútorné výplne zadných dverí v „lososovej“ farbe, poviete si, že toto už je veľa aj na koňa. Ale ani kôň, ani krava, či prasa sa tohto auta báť nemusia. Tá koža vôbec nie je koža, no predstiera to tak dobre, že nazvať ju koženkou, by bola facka. Veľkou vecou v kabíne je pochopiteľné OLED displej infotainmentu. Keď nebudete mať čo robiť pri nabíjaní, môžete sa hrať, a nielen hry na displeji, ale aj s hlbokým infotainmentom, ktorý má v sebe zopár osviežujúcich schopností, vrátane funkcie mixážneho pultu. V Mini sa pohrali aj s jazdnými režimami, aj tie sa oplatí preskúmať, konečne to niekto zobral naozaj „vodspoda.“

Zdroj: jh

V kabíne je dostatok miesta pre štyroch. Kufor i priestor na zadných sedadlách si určite nezaslúži označenie Mini. My sme sa v štvorici komfortne viezli a aj zabavili na kruháčoch a okreskách. Deti vrešťali, manželka občas tiež. S takouto vysokou motokárou ani veľa netreba a posádka si pri bočnom preťažení hneď pripadá ako na pretekoch...

Tak si predstavujem rodinnú jazdu v svižnom ne-Mini. Podvozok je príjemný, v porovnaní s prvým Countrymanom je až neporovnateľný. Adaptívne tlmiče sú dobrou správou, i keď na mňa to vie byť celé až príliš „uhongané“ a k pocitu jazdy ako s motokárou mi to nepasuje. Ale na zlých cestách je hompáľavý podvozok rozhodne fajn.

Auto dobre svieti, veď má silné LEDky s rozšíreným obsahom. Má tiež pokročilého asistenta jazdy a intenzitu zásahov asistentov rieši v spolupráci so sledovaním pozornosti vodiča, takže všetko prebieha omnoho príjemnejšie ako v hlúpejších autách.

Zdroj: jh

Model mal vo výbave balík XL za 11-tisíc. Ten okrem bandy doplnkov pridáva aj možnosť AC nabíjania s výkonom až 22 kW. To je dnes stále unikátna záležitosť, no rozhodne veľmi žiaduca. Keď s električkou naďabíte na AC-čkové stojany a DC nikde v dohľade, s týmto výkonom je AC nabíjanie úplne iný zážitok. A DC dáva max 130 kW. Nie je to ohurujúce, ale stále dobré.

No a dojazd? Pokojne rátajte tých 300 km na nabitie, pri troche snahy sa bude dať aj viac. V horúcom letnom počasí v kombinovanom cykle som presne trafil priemernú spotrebu a to aj s niekoľkými dynamickejšími prejazdmi a diaľničnými presunmi s rýchlosťou cez 140 km/h. Pokojné tempo okresky/dediny ide za cca 15 kWh a s niečím takým atakujete hranicu 400 km. Motory majú dosť výkonu, predbiehanie je malina, v Go Kart režime je zvukové podfarbenie akcelerácie vyslovene zábavné.

Toto je elektromobil, ktorý každým centimetrom chce ponúknuť zákazníkovi viac ako ostatní. A snaží sa až tak, až to na prvý pohľad môže pôsobiť priveľa, no nie je to tak. V aute, kde primárne chýba vibrácia, drsnosť chodu, zvuk motora, radenie prevodovky, tam nevyhnutne potrebujete niečo, čo vás bude držať pri vedomí. Tu to je. V kategórii kompaktných až stredne veľkých SUV so schopným elektrickým pohonom a schopným dojazdom v cene okolo 50-60-tisíc (čo sú vlastne všetky) nie je lepšia alternatíva. Ak ako ja hľadáte pri elektromobiloch charakter a niečo navyše, práve ste to našli. 8 z 10. Mínusom je na mňa až príliš populárne nastavenie podvozka (k Mini sa mi žiada trocha utrpenia, tu je ho vo všeobecnosti málo), mínusom je absencia doplnkového batožinového priestoru, mínusom môže byť až príliš veľa farieb v interiéri. No plusov je omnoho viac. Medzi ne patrí úsporná pohonná sústava, ktorá napriek vodičovi s ťažkou nohou ľahko zvláda dodržiavať papierové očakávania a pritom ponúkne solídnu mieru zábavy. Plusom je interiér, recykláty, priestor a kopa detailov, ktoré opäť vytvárajú vzťah k autu a charakter auta. Dobré je to. Aj na devätnástkach.

No a ak je šesťdesiat tisíc za skoro stredne veľké SUV veľa? A čo ste vy odkiaľ spadli? Vy nemáte predkov z Emirátov? Alebo aspoň z privatizérov? Aha... No dobre, tak potom asi tie benzínové verzie s nižším výkonom, či?

Zdroj: jh

Technické údaje

Model: Mini Countryman SE All4
Počet valcov: -
Zdvihový objem motora (cm3): -
Prevodovka: 1-stupňová automatická
Poháňaná náprava predná+zadná
Systémový výkon (kW): 230
Systémový krútiaci moment (kW): 494
Maximálna rýchlosť (km/h): 180
Zrýchlenie 0 – 100 km/h (s): 5,6
Spotreba kombinovaná (kWh/100 km): 18,1
Dĺžka/šírka/výška (mm): 4433 / 1843 / 1656
Rázvor náprav (mm): 2692
Objem batožinového priestoru (l): 460
Kapacita batérie (kWh) 66,5
Maximálna rýchlosť nabíjania AC/DC (kW): 22/130
Pohotovostná hmotnosť (kg): 2075
Užitočná hmotnosť (kg): 495
   
Základná cenníková cena testovaného modelu: od 46 260,-

AUTOR: © Zoznam/Ján Hargaš

Komentáre k článku