16.09.2018

VW plánuje do roka 2022 až 27 elektromobilov. Chystá aj vlastný Volks-Wallbox

Volkswagen chce do elektromobilov a nových služieb investovať až 34 miliárd eur.

Nemecký automobilový koncern Volkswagen chce urýchliť svoj prerod na významného výrobcu elektromobilov. Do roka 2022 sa má začať výroba 27 modelov štyroch značiek, ktoré budú stáť na vlastnej koncernovej platforme. Povedal to člen predstavenstva pre elektrickú mobilitu Thomas Ulbrich v rozhovore pre interný časopis.

Platforma predstavuje modulárnu stavebnicu pre elektricky poháňané autá (MEB), ktorú VW predstaví v pondelok (17.9.) v Drážďanoch. V prvej vlne do roka 2022 bude na tejto stavebnici postavených zhruba 10 miliónov koncernových automobilov.

Prvý plne elektrický model radu ID vyjde koncom roka 2019 z pásov v Zwickau. V minulom roku koncern oznámil, že do vývoja elektromobilov, autonómnych vozidiel, nových služieb a digitalizácie do roka 2022 investuje viac než 34 miliárd eur. Podľa skorších informácií majú koncernové značky do roka 2025 uviesť na trhu vyše 80 nových modelov s elektrickým motorom. Do roka 2030 má byť elektrifikovaná celá modelová ponuka.

Zwickau sa má vďaka investíciám 1,2 miliardy eur stať prvou fabrikou, ktorá bude vyrábať výlučne elektromobily. Braunschweig má zas ročne vyprodukovať pol milióna batérií a v Salzgitteri vzniká pilotná linka na výrobu akumulátorových článkov. V Drážďanoch sa predstaví aj tzv. Volks-Wallbox, čiže zásuvka na domáce nabíjanie elektromobilov, ktorá umožní v priebehu 30 minút nabiť batériu na 80 %. Akým spôsobom to dosiahne a či pritom nebude zbytočne zaťažovať sieť? Mohol by napríklad využívať vlastnú batériu a následne poskytnúť viac energie v kratšom čase. Väčšina wallboxov dokáže pri súčasných elektromobiloch dosiahnuť nabitie batérie zhruba v priebehu 6 až 8 hodín v závislosti od kapacity batérie.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku