12.05.2018

Jazdené auto pre rodinu? Môže byť drahšie, ale hlavne nech je naftové

Slovenské rodiny sú ochotné do jazdených áut investovať viac ako pred štyrmi rokmi, šetria ale na prevádzke.

Rodiny s deťmi stále viac dbajú na bezpečnosť a spoľahlivosť ojazdeného automobilu. Do vozidla sú ochotné investovať viac ako pred štyrmi rokmi, ale na druhej strane chcú ušetriť na jeho každodennej prevádzke. Preto sa až v 70 % zaujímajú o naftový pohon. Priemerná cena automobilov combi, MPV a SUV, ktoré si najčastejšie vyberajú  práve rodiny s deťmi, za prvé štyri mesiace tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2014 narástla o 1 100 eur. Ukazujú to štatistiky predajov siete autocentier AAA AUTO.

Bezpečnosť na cestách je hlavnou témou posledných rokov aj na Slovensku a nie je teda prekvapením, že rodiny s malými deťmi pri výbere svojho vozidla riešia práve bezpečnosť, no zároveň aj pohodlie, spoľahlivosť a veľkosť batožinového priestoru. Okrem rastúcej nadobúdacej ceny to dokazuje aj voľba karosérií. Preto si tiež najčastejšie vyberajú priestrannejšie vozidlá typu kombi, MPV či SUV. Z nich najmarkantnejšie rastie záujem o modely typu SUV. Za posledné 4 roky vzrástla popularita SUV takmer dva a pol násobne. Vyššiu úroveň výbav a väčšie autá zákazníci vyvažujú využívaním rôznych typov úverov a uprednostňovaním naftového pohonu. Zákazníci volia pre rodinu naftové auto až v 70% prípadoch, sú podľa nich ekonomicky výhodnejšie.  

Medzi najpredávanejšie rodinné vozidlá v tomto roku patria  modely značiek Škoda, Volkswagen a Ford. Z modelov vedú Octavie, Fabie combi a Volkswageny Passat. Čo sa týka značiek a modelov, vkus zákazníkov sa za posledné štyri roky veľmi nezmenil. Prvé tri priečky sú stále rovnaké. Naopak výraznejšie zmeny nastali na nižších pozíciách. Viac ako dvojnásobne vzrástol záujem o Kiu Sportage, dokonca až štvornásobne o Daciu Duster. Naopak záujem klesol napríklad o Ford Focus, Ford C-max alebo Renault Megane. V prípade karosérií, ktoré si najčastejšie kupujú rodiny s deťmi, stále vedie šedá farba nasledovaná čiernou.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: AAA Auto

Komentáre k článku