15.01.2018

Najpredávanejšou jazdenkou roku 2017 je hatchback s manuálnou prevodovkou

Ak si Slovák v minulom roku kupoval jazdenku, najčastejšie to bol kompaktný hatchback s naftovým motorom a s manuálom.

Najpredávanejšou jazdenkou  roku 2017 je hatchback s manuálnou prevodovkou

Ak si Slovák v minulom roku kupoval jazdenku, najčastejšie to bol kompaktný hatchback s naftovým motorom a s manuálom.

Titul najobľúbenejšej jazdenky získal strieborný hatchback poháňaný naftovým motorom, ktorý vystriedal dlhodobo víťazný hatchback s benzínovým motorom. V minulom roku prevládali vozidlá s manuálnou prevodovkou, pohonom dvoch kolies a výkonom v rozmedzí 70 – 85 kW. Vyplýva to z každoročnej analýzy najpredávanejších jazdených vozidiel AAA AUTO Index.

Slovenskí zákazníci si zvolili kráľa jazdeniek, stal sa ním strieborný hatchback (dvojpriestorové vozidlá s výklopnou zadnou časťou karosérie a zvislou alebo splývajúcou zadnou časťou). Ten si v minulom roku kúpilo 37 % zákazníkov. Druhou najvyhľadávanejšou karosériou sú vozidlá v úprave kombi, ktoré si zvolilo 24 % ľudí. O  dve percentá sa zvýšila obľuba SUV, a to na 14 %.

V  roku 2017 vozidlá poháňané naftou prelomili krátkodobú tesnú prevahu benzínov. Zvolilo si ich 52 % vodičov. Aj najobľúbenejším agregátom je motor poháňaný naftou, a to konkrétne starý známy 1,9 TDi. V tomto roku dominovali motory s výkonom 70 – 85 kW, ktoré si našli majiteľov v 33 % prípadov. Z prvého miesta tak tesne zosadili výkonnostne najslabšie automobily kategórie  do 69 kW. Tie si  kúpilo  31,7 % zákazníkov. Tretiu pozíciu si udržali vozidlá s výkonom 101 – 125 kW, ktoré si medziročne polepšili o 3 % na 17,3 % %.

Suverenitu si držia vozidlá s manuálnou prevodovkou, ktoré si na Slovensku v roku 2017 zakúpilo 86,4 % zákazníkov. Avšak mierne si polepšili automobily s automatickou prevodovkou, ktoré si medziročne zvolilo o 3 percentá viac vodičov (13,6 %). Rovnako si svoju dominanciu  udržiavajú aj vozidlá s náhonom dvoch kolies (87,8 %).

Aj napriek miernemu medziročnému percentuálnemu poklesu záujmu sa v  minulom  roku na prvom mieste medzi najobľúbenejšími modelmi naďalej drží Škoda Octavia s 8,2 % predaných  kusov. Pokles zaznamenal aj menší model z dielne Škody, druhá Fabia. Naopak mierne vzrástol záujem o drahšie vozidlá ako Volkswagen Passat, ktorý sa drží na tretej priečke s 3,7 % predaných  vozidiel, a Škoda Superb s dvojpercentným podielom. Štvrté a piate miesto zostalo oproti minulému roku nezmenené. Štvrtý skončil Volkswagen Golf a piaty Ford Focus.

 

jh
ZDROJ: AAA Auto

Komentáre k článku