12.05.2016
Nissan Qashqai 2015 1,6
Nissan Qashqai 2015 1,6 Turbo
Zdroj: Ján Hargaš

Nissan vstupuje do Mitsubishi Motors a stane sa najväčším akcionárom konkurenta

Automobilka Nissan prevezme kontrolný balík akcií konkurenčnej automobilky Mitsubishi Motors.

Japonský partner Renaultu, Nissan Motor, vstupuje do konkurenčnej automobilky Mitsubishi Motors. Mitsubishi zápasí so škandálom týkajúcim sa manipulovania výšky spotreby u malých áut pre japonský trh. Informovala o tom agentúra DPA.

Nissan chce získať 34-% podiel v Mitsubishi Motors za 237 miliárd JPY (1,9 miliardy eur), ako dnes oznámili obe automobilky. Nissan sa tak stane najväčším akcionárom v Mitsubishi Motors a de facto bude spoločnosť kontrolovať.

Šéf Nissanu Carlos Ghosn uviedol, že jeho spoločnosť pomôže Mitsubishi Motors obnoviť dôveru verejnosti. Z spolupráce, ktorá sa v budúcnosti výrazne rozšíri, budú profitovať obe strany, zdôraznil Ghosn.

Nissan a Mitsubishi Motors už spolupracujú v segmente miniáut (tzv. key cars). Ide o autá s objemom do 660 kubických centimetrov a v Japonsku sa na ne vzťahujú daňové úľavy. Aliancia Nissan je pre Mitsubishi "kritickým míľnikom", aby sa automobilka dostala zo škandálu, uviedol šéf Mitsubishi Motors Osamu Masuko.

Carlos Ghosn, generálny riaditeľ a prezident automobilky Nissan, komentuje situáciu: "Jedná sa o prelomovú transakciu, ktorá je obojstranne výhodná pre Nissan aj pre Mitsubishi Motors. Vytvorí novú dynamiku v automobilovom priemysle vďaka intenzívnej spolupráci a budovaniu značných synergických výhod. Staneme sa najväčším akcionárom MMC, ktorý bude rešpektovať ich značku aj históriu a ktorý prispeje k ďalším možnostiam ich rastu. Podporíme MMC v prekonávaní prekážok, ktorým čelí a uvítame MMC ako nováčika v našej rastúcej aliančnej rodine.“

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ MMC Osamu Masuko pri tejto príležitosti uviedol: "Spoločnosť Nissan Motor prostredníctvom dlhodobo úspešnej partnerskej spolupráce získala hlboké povedomie o tom, ako maximálne využívať fungovanie v rámci aliancie. Táto dohoda prinesie dlhodobé hodnoty, ktoré obe naše spoločnosti potrebujú pre úspešné napredovanie do budúcna. Dlhodobé hodnoty dosiahneme prehlbovaním našej strategickej partnerskej spolupráce, vrátane zdieľania zdrojov, ako napr. pri vývoji, rovnako tak ako aj pri spoločnom zásobovaní."

Za podmienok uvedenej transakcie odkúpi Nissan 506,6 miliónov novo vydaných akcií MMC v kurze 468,52 jenov za akciu. Čiastka za jednu akciu zodpovedá cenovo váženej priemernej cene za obdobie od 21. apríla 2016 do 11. mája 2016 (vrátane). Nissan sa po uzavretí transakcie stane najväčším akcionárom MMC.

MMC a Nissan očakávajú, že spoločnosti Mitsubishi Heavy Industries, Mitsubishi Corporation a The Bank of Tokyo - Mitsubishi UFJ si ponechajú v Mitsubishi Motors významný kolektívny podiel a toto strategické spojenectvo budú podporovať.

Uzavretie transakcie je podmienené podpisom konečnej Zmluvy o uzavretí Aliancie (očakáva sa na konci mája 2016), podpisom akcionárskej dohody so súčasnými akcionármi Mitsubishi Group s podielom v MMC a ďalej schválením zo strany regulačných orgánov. Uzavretie sa očakáva do konca tohto roka.

Rozhodnutie automobilky Nissan získať strategický podiel v MMC symbolizuje aktuálne rozšírenie aliančného modelu, ktorý stavia na 17-ročnej dohode o vzájomnej držbe akcií s automobilkou Renault. Nissan taktiež získal akciový podiel alebo uzavrel dohody o partnerskej spolupráci s ďalšími automobilovými skupinami, ako napr. Daimler a AvtoVaz.

Po uzavretí transakcie navrhne MMC kandidátov spoločnosti Nissan do predstavenstva v pomere k hlasovacím právam Nissanu, vrátane kandidáta, ktorý sa má stať predsedom predstavenstva.

Prepojenie Nissanu a Mitsubishi môže priniesť nielen finančné zabezpečenie menšieho výrobcu automobilov, ktorý čelí vážnym problémom, môže tiež priniesť zaujímavé výsledky v samotnej výrobe automobilov. Zdieľanie nákladov a technológií je po takomto prepojení logickým krokom. Práve technologické inovácie a rozšírenie portfólia technológií by mohli Mitsubishi pomôcť.

Prepojenie spoločností Renault, Nissan, AvtoVAZ a Daimler s MMC tak vytvára mimoriadne pestrú a silnú skupinu spoločností. Takto široké a silné spoločenstvo môže efektívne zdieľať náklady a maximalizovať zisky v neprospech konkurenčných koncernov. Pritom aliančné prepojenie môže byť odolnejšie voči výkyvom na trhoch, či krízam podobným tej, ktorú prežíva Mitsubishi aj vďaka skutočnosti, že každá zo značiek (najmä tie najsilnejšie) zostávajú v rozhodovaní samostatné a nie sú tak silno zviazané pyramídou vedenia ako štandardné koncerny vlastniace viacero značiek.

Zaujímavé je, že Nissan dnes kupuje kontrolný balík akcií v Mitsubishi, keď to bol práve Nissan, ktorý pred niekoľkými rokmi čelil ešte väčším problémom s akými sa dnes pasuje Mitsubishi. Nissan pred úplným zánikom zachránilo vlastnícke prepojenie s francúzskou automobilkou Renault, s ktorou Nissan dnes zdieľa platformy automobilov, vývoj i množstvo technológií. Kým Renault Nissan zachránil, Nissan Renault medzičasom predbehol vo všetkých parametroch a stal sa tým silnejším z dvojice.

jh
ZDROJ: TASR, DPA, MMC

Komentáre k článku


Stream naživo