07.03.2020

Dopravcovia vo veľkom dezinfikujú vozidlá hromadnej dopravy

Šíreniu koronavírusu COVID-19 chcú zabrániť aj dopravcovia. Dezinfikujú vo veľkom.

Takéto opatrenia ohlásili dopravcovia zo všetkých kútov Slovenska vrátane najväčších miest i dopravcov. Intenzita i dôkladnosť opatrení sa však odlišujú i v závislosti od intenzity využívania dopravy.

Všetky vozidlá košickej mestskej hromadnej dopravy (MHD) prejdú mimoriadnou komplexnou dezinfekciou. Opatrenie vo vozidlách MHD bude spočívať v dezinfekcii držadiel nad rámec ich bežnej každodennej hygienickej údržby. „Bude sa na to využívať takzvaná vírusinaktivačná dezinfekcia, respektíve dezinfekcia na báze chlóru. Spomínaná dezinfekcia sa bude vykonávať zhruba trikrát denne po pristavení autobusov do garáží a električiek do vozovne,“ uvádza magistrát.

Opatrenia, ktoré by mali znížiť riziko prenosu koronavírusu v autobusoch mestskej a prímestskej autobusovej dopravy, prijalo v piatok aj vedenie Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) Zvolen. "Zabezpečili sme dezinfekciu autobusov, ktorá je vykonávaná ekologickými dezinfekčnými prostriedkami," píše SAD na svoje stránke. V budovách spoločnosti tiež pribudli dávkovače dezinfekčných prostriedkov, rovnako budú zvýšené preventívne opatrenia aj u pracovníkov klientskych centier, pokladní a u vodičov dodanými dezinfekčnými prostriedkami na ruky. Podľa vedenia SAD sa podobné preventívne opatrenia realizovali aj v minulosti. "Už takmer desať rokov prebieha pravidelné kompletné ručné čistenie a dezinfekcia interiérov autobusov," uvádza internetová stránka SAD Zvolen.

Dopravný podnik mesta Žiliny (DPMŽ) v súvislosti s možným šírením koronavírusu preventívne vydezinfikuje všetky vozidlá mestskej hromadnej dopravy (MHD) v sobotu (7. 3.) a v nedeľu (8. 3.). TASR o tom informoval hovorca mesta Žilina Vladimír Miškovčík. Doplnil, že pracovníci dopravného podniku vyčistia všetky držadlá a opierky v interiéri autobusov a trolejbusov. "Okrem tohto mimoriadneho opatrenia každé vozidlo minimálne jedenkrát mesačne kompletne umyjú, očistia a dezinfikujú, vrátane podláh a bočných stien," uviedol Miškovčík.

Spoločnosť SAD Žilina preventívne vydezinfikuje takmer 300 autobusov mestskej a prímestskej dopravy v Žilinskom kraji. Prvá etapa dezinfekcie, ktorá má znížiť riziko šírenia koronavírusu, sa uskutočnila v piatok (6. 3.) v Martine a na budúci týždeň v Čadci a v Žiline. TASR o tom informovala hovorkyňa SAD Žilina Ivana Strelcová. "Dezinfekcia bude vykonaná metódou elektrostatického postrekovania. Do vnútorných priestorov autobusov sa rozpráši elektrostatický roztok, ktorý má oproti iným bežne používaným dezinfekciám v autobusoch lepšiu priľnavosť kvapaliny k povrchu. Dôvodom, prečo sa spoločnosť rozhodla práve pre túto metódu dezinfekcie, je, že sa považuje za vysoko a dlhodobo účinnú a zabráni najmä šíreniu nebezpečných vírusových ochorení, baktérií či chrípkovej epidémii," uviedla hovorkyňa SAD Žilina. Doplnila, že dezinfekciu autobusov zabezpečí externá spoločnosť v čase "prestoja" vozidiel, teda nijako nenaruší bežnú prevádzku. "Dôkladná dezinfekcia v jednom autobuse potrvá približne do 30 minút. Mimoriadne dezinfikovaných bude 94 autobusov v martinskej prevádzke, 73 autobusov v čadčianskej prevádzke a 130 autobusov v žilinskej prevádzke. Pravidelné čistenie autobusov sa vykonáva v dvojmesačnom intervale – ide o kompletné ručné čistenie autobusov i dezinfekciu," dodala Strelcová.

Dopravný podnik Bratislava (DPB) vykonáva dezinfekciu držadiel vo vozidlách nad rámec bežnej každodennej hygienickej údržby vozidiel. Zároveň magistrát vydal pokyn na dodatočnú kompletnú dezinfekciu všetkých vozidiel MHD. Vodiči MHD budú na zastávkach automaticky otvárať všetky dvere, aby sa znižovala potreba kontaktu cestujúcich s povrchmi v hromadných dopravných prostriedkoch. Pri zastávkach na znamenie je naďalej nutné vyslať vodičovi znamenie.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku