16.12.2015

Lamborghini Huracán LP580-2: O trochu pomalší, ale oveľa zábavnejší

Talianska automobilka prvýkrát ukázala v akcii Huracán LP 580-2 iba so zadným pohonom

Video nakrútili na pretekárskom okruhu Imola a auto s pohonom zadnej nápravy v ňom vidno veľmi často v drifte s často jede s kĺzajúcou sa zadnou nápravou. Možno je nápad zaobstarať si Lamborghini s pohonom zadných kolies a výkonom 426 kW (580 k – preto to označenie v názve) na pohľad nezmysel. Veď „klasický“ Huracán 610 je veľmi dobre naladená štvorkolka. Aj s pohonom všetkých kolies poskytuje veľkú zábavu. Milovníci pretáčavého šmyku však dostanú pod vianočný stromček od automobilky výnimočný darček.

Ako pohonná jednotka je použitý rovnaký desaťvalcový motor s objemom 5,2 litra ako v štandardnom Huracáne, má však výkon nižší o 22 kW (30 k), teda 426 kW (580 k). Motor tak nedáva 448 kW (610 k) pri 8250 otáčkach za minútu. Aj krútiaci moment klesol o 20 Nm z pôvodných 560 Nm. Celý výkon sa prenáša na zadné kolesá, čo síce znižuje celkovú trakciu, ale zvyšuje zábavnosť. Ďalším pozitívnym faktom je zníženie hmotnosti vozidla. Je to o 33 kg menej, takže verzia Huracán LP580-2 váži 1 389 kilogramov (je to uvádzaná hmotnosť bez prevádzkových kvapalín a 75 kg „normovaného“ vodiča.

Aj maximálna rýchlosť mierne klesla na 320 km/h z pôvodných 325. Takisto je mierne horšia aj hodnota zrýchlenia z pokoja na stovku. Výsledný čas 3,4 sekundy je o 0,2 sekundy horší, ako má verzia s pohonom všetkých štyroch kolies.

Chcete si nový špeciálny Hurcán objednať pod stromček a neviete, či máte dosť v prasiatku? Predajnú cenu novej novej „zadokolesovky“ zatiaľ Taliani neoznámili. Zrejme bude o niečo nižšia, ako stojí silnejší Huracán. No a ten stojí približne 166 500 eur. Lamborghini už v minulosti urobilo špeciálnu edíciu, keď napríklad štandardné Gallardo s pohonom všetkých kolies v edícii pomenovanej po slávnom testovacom jazdcovi automobilky Valentinovi Balbonim bolo tiež dostupné s pohonom zadných kolies.

Jozef Vydra
ZDROJ: Lamborghini

Komentáre k článku