07.09.2018

UV žiarenie a slnko pôsobia škodlivo na plasty v interiéri

Sila slnečných lúčov, umocnená svietením cez sklo dokáže v priebehu pár minút vyhriať interiér auta na vysoké teploty.

To negatívne ovplyvňuje kvalitu vzduchu vo vozidle. UV žiarenie uvoľňuje z plastov jedovaté látky. Dá sa s tým niečo robiť? Veď aj toto leto vystavilo naše autá extrémnym teplotným skúškam.

V automobiloch trávime čoraz viac času nielen my, ale aj naše deti. Preto by sme mali dbať na to, aby bolo prostredie vo vozidle čisté, bezpečné a zdravotne nezávadné. Hoci sú plasty, ktoré sú v automobilovom priemysle využívané na výrobu interiérových častí, tepelne stabilné, k úniku emisií predsa len dochádza. Tieto drobné čiastočky potom zostávajú usadené aj na vstupoch a výstupoch klimatizácie. Takže keď si sadnete auta, zapnete klimatizáciu naplno, aby sa v aute dalo existovať – a dýchate takýto znečistený vzduch nielen vy, ale aj vaše ratolesti.

Je preto dôležité pravidelne čistiť klimatizáciu. Klimatizáciu si už dnes človek nemusí chodiť čistiť do servisu. „Existujú prípravky, vďaka ktorým je vyčistenie klimatizácie otázkou dvadsiatich minút aj v domácich podmienkach,“ hovorí Igor Zajac z firmy Ebix, ktorá na Slovensku zastupuje britskú značku autokozmetiky Autoglym.

Niekedy nestačí vyčistiť len klimatizáciu. Koľkokrát ste vy alebo vaše deti niečo v aute rozliali? Zmrzlinu, nápoj, alebo omáčku? Utreli ste to papierovou utierkou a mysleli si, že je všetko v poriadku. Živé baktérie, ktoré sú prítomné v takýchto jedlách a nápojoch, však nestačí zbežne utrieť. Vplyvom tepla a vlhkého nevetraného prostredia sa môžu množiť a vznikajú nepríjemne zapáchajúce plesne. Ich spóry sa navyše dostávajú do ovzdušia a ich vdýchnutím oslabujeme náš imunitný systém. U detí sa môžu vyskytovať alergie a časté choroby.

 „Na takýto typ škvŕn existuje špeciálne vyvinutý odstraňovač s bio-aktívnym zložením, aby spoľahlivo hubil plesne a baktérie. Dokonale vyčistí čalúnenie, koberce, autopoťahy a všetky druhy tkanín a navyše zanechá príjemnú vôňu,“ dodáva Igor Zajac.

V časoch, keď sa auto stáva našim druhým domovom, by sme rozhodne nemali zanedbávať starostlivosť o interiér menej, než starostlivosť o obývačku. Hoci sú autá určené na to, aby nám slúžili, je rozdiel, aký zážitok si z ich používania odnesieme. Nikto predsa nechce bývať v zapáchajúcom, nepohodlnom byte. Prečo by potom malo byť také vaše auto?


AUTOR: © Zoznam/jv

Komentáre k článku