20.07.2016

Dovolenka snov? Napríklad aj autom v Taliansku

Ešte stále neviete, kam na dovolenku a nechávate si to na poslednú chvíľu?

Ak viete, že chcete ísť na dovolenku autom a rozmýšľate, kde najviac potešíte všetkých členov vašej domácnosti, ste na správnom mieste. Hyundai v rámci svojej orientácie na rodinu pre vás pripravil letný dovolenkový auto-moto seriál.

Bibione je jednotka

Krásne more, pieskové pláže, dobrá dostupnosť a naokolo najkrajšie mestá Európy. Túto destináciu určite poznáte aspoň z počutia a veľká časť z vás tam už pravdepodobne bola. Z talianskych pláží je pre našincov určite jednotkou a veru niet sa čomu čudovať. Autom z Bratislavy je to 566 km a pri dodržiavaní predpisov by ste ich mali prejsť za necelých sedem hodín. Z toho viac ako 400 km pôjdete po rakúskych a talianskych diaľniciach. Cestu by ste mohli zvládnuť aj bez väčších zastávok. Poplatky za diaľnice tam aj späť vás vyjdú približne na 40 €. Rakúsko prejdete s diaľničnou známkou a v Taliansku platíte mýto za prejazd konkrétneho úseku. Na výber máte platbu v hotovosti alebo kartou, ale ak chcete ušetriť čas, odporúčame vybrať si druhú možnosť.

Pozor na pokuty

Poplatok za diaľničnú známku alebo mýto však nemusí byť vaším najvyšším výdavkom na ceste. Ak nebudete dodržiavať pravidlá cestnej premávky, majte na zreteli, že pokuty sú v oboch krajinách naozaj vysoké a že už vyše roka ich vymáhajú aj poštou na Slovensku. V Rakúsku zaplatíte za prekročenie rýchlosti o 20 km pokutu od 20 € vyššie a prechod na červenú vašu peňaženku odľahčí minimálne o 70 €. Navyše vám tam môže polícia zadržať osobnú vec v hodnote pokuty alebo zadržať vozidlo na 72 hodín, kým dlh nie je splatený. Ani v Taliansku nezabudnite dodržiavať predpisy, keďže za prejazd na červenú môžete zaplatiť až 250 € a za prekročenie rýchlosti o 20 km až 150 €. Navyše v noci, teda v čase od 22.00 do 7.00 hod. ráno sú priestupky trestané zvýšením bežnej sadzby až o 33 percent. Najvyššiu povolenú rýchlosť si zapamätáte ľahko, keďže je rovnaká ako na Slovensku. Jediný rozdiel je v tom, že v Rakúsku je limit na rýchlostnej komunikácii 100 km/h.

Oddychovať môžete v Klagenfurte

Ak budete dodržiavať všetky pravidlá cestnej premávky a ak sa predsa len rozhodnete spestriť si cestu krátkym oddychom, ponúkame vám dve možnosti. Po približne štyroch hodinách cesty natrafíte na jedno z najkrajších miest Rakúska, na Klagenfurt. Mesto leží pri Wörthersee, jednom z najteplejších a najväčších alpských jazier v Európe, kde neodoláte malému pikniku na brehu. Ak ste milovníkom histórie, vedzte, že Klagenfurt má jedno z najkrajších historických jadier mesta v Rakúsku a získal za to už trikrát diplom Europa Nostra. Po krátkom oddychu môžete pokračovať v cestu a o pár hodín ste v slnkom zaliatom Bibione. Parkovanie autom je tam všade absolútne bezproblémové.

Benátky a Rím na dosah

Keď vás po niekoľkých dňoch polihovanie na slnku prestane baviť, jednoducho sa vyberiete na výlet. Za necelé dve hodiny jazdy sa dostanete do Benátok a dovolenka môže pokračovať. V tomto prípade prejdete zhruba sto kilometrov, polovicu z nich po diaľnici. Za prejazd zaplatíte 7 € a krásy, ktoré si v Benátkach môžete pozrieť, za to určite stoja. Či už sa vydáte na romantickú plavbu gondolou, alebo si pozriete starobylé paláce, zážitok to bude obrovský. Pokochali ste sa všetkými pamiatkami a ešte stále nemáte dosť? To nič. Za necelých šesť a pol hodiny jazdy sa môžete dostať tam, kam vedú všetky cesty sveta. Do Ríma. Z 530 km dlhej trasy prejdete takmer 90 % po diaľnici a na mýte zaplatíte 40 €. Keď už sa dostanete do kolísky našej civilizácie, nezabudnite, že ide o tretie najnavštevovanejšie mesto v Európe. Adekvátne k tomu je tam aj dopravná situácia. Rímske cesty sú preplnené, dopravné zápchy sú pravidelnosťou a nájsť dobré parkovanie nie je jednoduché. Hodina parkovania vás vyjde minimálne 1,50 € a celý deň 30 € a viac. Za ten nezabudnuteľný zážitok nielen v Ríme, ale aj po ceste krásnymi scenériami to však stojí.

Skontrolujte si auto

Aby sme nezabudli na to najdôležitejšie, pred každou takouto cestou si nezabudnite (dať) skontrolovať auto. Aj s vozidlom, ktoré je na prvý pohľad v úplnom poriadku, by ste mali ísť do servisu, lebo keď sa kontrolka rozsvieti uprostred kolóny na diaľnici, je už veľmi neskoro. K tradične najpodceňovanejším veciam patria rezervné koleso a klimatizácia. K základnej výbave motoristu na dovolenke patrí 1 liter motorového oleja na prípadné doliatie, koncentrát do ostrekovačov, sprej na odstraňovanie hmyzu z čelného skla, aktuálna verzia máp v navigácii, asistenčné služby, náhradné žiarovky a dostatok tekutín pre posádku.

Nemožno zabudnúť ani na povinnú výbavu – napríklad na reflexné vesty. V Taliansku ich musí mať každá osoba, ktorá sa v prípade nehody mimo mesta pohybuje mimo vozidla. Je najbezpečnejšie mať jednu vestu pre každého pasažiera. Pokutu totiž môže dostať každý, kto toto pravidlo poruší.

Z doplnkov sa zídu napríklad tienidlá na predné okno, ale aj nosiče, boxy, deflektory na predné bočné okná, sieťky a vaničky do kufra. Zároveň nemožno zabúdať ani na kontrolu platnosti STK, EK a povinnej výbavy. Ak už máte všetko premyslené a skontrolované, Hyundai vám želá veľa šťastných kilometrov a príjemnú dovolenku.

Určite nezablúdite

Spoločnosť Hyundai Motor Europe GmbH zaviedla svoj nový program Lifetime MapCareTM, čo  je názov značkou Hyundai predplateného programu  MapCareTM, v rámci ktorého sa bude poskytovať každoročná aktualizácia máp pre vozidlá Hyundai od určitého roka výroby v minimálnom období 10 rokov po skončení výroby príslušného modelu. Zahŕňa každoročnú bezplatnú aktualizáciu máp a softvéru pre všetky automobily Hyundai s integrovaným navigačným systémom, vyrobené od roku 2010. Predstavuje jedinečnú službu pre majiteľov nových a jazdených automobilov Hyundai, rozsiahlejšiu ako porovnateľné ponuky iných automobilových výrobcov. Hyundai chce poskytovať zákazníkom produkty a služby prekonávajúce ich očakávania. Aktualizácia je pre zákazníkov bez problémov. Môže ju urobiť autorizovaný servis Hyundai počas každoročnej servisnej prehliadky.

Komplexný program Lifetime MapCareTM* pripravený spolu so spoločnosťou HERE (predtým Navteq, resp. Nokia Maps), ktorá je špecialistom na digitálne mapy pre navigačné aplikácie, zahŕňa celú Európu. Umožňuje tak presne plánovať aj dlhé paneurópske jazdy s využitím vysoko presných mapových dát. Aktualizácie pokrýva celý navigačný systém – konštantnú optimalizáciu výpočtu trasy, funkčnosti aj grafiky zobrazenia – ako aj najmodernejší softvér pre konektivitu cez Bluetooth. Vďaka tomu môžu zákazníci Hyundai v Európe kedykoľvek bezpečne využívať vo svojich automobiloch smartfóny najnovšej generácie.

V porovnaní s manuálnou aktualizáciou mapových dát program Lifetime MapCareTM* prináša zákazníkom úsporu nákladov za aktualizácie máp a softvéru najmenej 1000 EUR počas celej doby platnosti. Ročné aktualizácie sa môžu robiť bezplatne počas ročnej kontrolnej prehliadky vozidla v autorizovanom servise Hyundai. Okrem toho sa program Lifetime MapCareTM* prenáša na nového majiteľa pri predaji vozidla.

Jozef Vydra
ZDROJ: Hyundai Slovensko

Komentáre k článku