04.02.2013

Koľko zaplatíte na diaľniciach v Európe

Jazda po rýchlych diaľniciach a cestách nie je zadarmo. Okrem pár výnimiek sa takmer vo všetkých krajinách Európy za diaľnice platí.

Spôsoby, ako sa poplatky vyberajú, sú rôzne. Každá krajina má vlastný spôsob spoplatnenia diaľnic a ciest I. triedy. Môže to byť prostredníctvom diaľničných známok alebo mýta, ktoré sa vyberá buď elektronicky (hlavne pre kamióny), alebo platením priamo na mieste.

Každý štát sa môže rozhodnúť nielen o tom, či a ako bude vyberať cestné poplatky, ale aj aká bude cena a za aké vozidlá. Niektoré krajiny už roky používajú „zásluhový“ mýtny systém, kde sa platí podľa prejdenej vzdialenosti. Iné štáty preferujú „paušálny“ spôsob platenia prostredníctvom diaľničných nálepiek, kde sa platí za čas, počas ktorého môžete jazdiť po vyhradených cestách. Nuž a napríklad Nemecko zatiaľ osobné vozidlá vôbec nespoplatňuje.

Mýtnice a nálepky

Diaľničné nálepky sa využívajú v siedmich členských štátov EÚ: Bulharsko, Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko, pričom v Maďarsku nejde o nálepky fyzické. Platí sa ale, akoby ste mali. Namiesto nich dostanete potvrdenie o zaplatení. Diaľničné známky sú zväčša desaťdňové (alebo týždňové), mesačné a ročné. Iba Švajčiarsko je výnimočné - má len ročnú známku.

Pri mýtnych bránach sa platí na konci prejdeného úseku. Ten, kto v danej krajine býva, alebo častejšie využíva diaľnice, môže využívať výhodnejší elektronický automatický systém. Poplatky sa platia spätne  s mesačným fakturovaním. Jednorazové platby pri občasných jazdách sa dajú uhradiť väčšinou v hotovosti, na niektorých mýtniciach platobnou (niekde iba kreditnou) kartou. Niekde je obsluha mýtnic non-stop, inde, napríklad vo Francúzsku, kde sa o sieť diaľnic stará neuveriteľných 20 rôznych firiem(!), nebýva stála služba. Preto sa v noci dá zaplatiť iba kreditkou.

Neznalosť neospravedlňuje a je drahá

Ešte pred tým ako vyrazíte na cestu do zahraničia, zistite si vopred, aké sú diaľničné poplatky nielen v krajine, kam smerujete, ale j cez ktoré pôjdete. K zmenám totiž môže (a aj dochádza) aj počas roka. Určite sa však nesnažte jazdiť najmä v krajinách, kde je potrebná diaľničná nálepka, jazdiť bez nej. Pokuty bývajú vysoké, neváhame povedať, že drastické. Na naše pomery až likvidačné. Máte pocit, že je diaľnica drahá? Vyberte si alternatívu po bezplatných trasách.

Pripravili sme pre vás informácie o diaľničných poplatkoch pre vozidlá do 3,5 tony. Preštudujte si pred cestou aktuálne informácie o cenách, aj mapy úsekov za poplatok. Nájdete ich Ceny sú z miestnej meny na euro prepočítané podľa aktuálneho kurzového lístka Národnej banky Slovenska.

Česká republika

Spoplatnenie:  diaľničné nálepky

Typy nálepiek:  10-dňová: 310 Kč (12,10 €)

            mesačná: 440 Kč (17,17 €)

            ročná: 1 500 Kč (58,55 €)

Pokuta:            blokové konanie: do 5 000 Kč (195,17 €)

            správne konanie: do 500 000 Kč (19 516,76 €)

Informácie:      UAMK

 

Rakúsko

Ceny nálepiek sa v Rakúsku upravujú podľa inflácie, aj pre rok 2013 mierne vzrástli. Rakúsko má namiesto mesačnej dvojmesačnú známku.

Spoplatnenie:  diaľničné nálepky

Typy nálepiek: 10-dňová: 8,30 €

            2-mesačná: 24,20 €

            ročná: 80,60 €

Pokuta:            blokové konanie: 120 €

            správne konanie: od 300 do 3 000 €

Informácie:       ÖAMTC, Asfinag

 

Maďarsko

V Maďarsku tradičnú nálepku nedostanete. Namiesto toho zaplatíte v hotovosti na predajnom mieste, prostredníctvom SMS alebo internetu. Na predajnom mieste dostanete potvrdenie, ktoré diaľničnú známku nahrádza, pri elektronickej platbe zas potvrdzujúcu správu s autorizačným kódom.

Spoplatnenie:  potvrdenie

Typy nálepiek:  7-dňová: 2 975 forintov (9,41 €)

            mesačná: 4 780 forintov (16,35 €)

            ročná: 42 980 forintov (153,23 €)

Pokuta:              polícia vystaví potvrdenie, ktoré treba zaplatiť na pošte, bankovým prevodom alebo bankovou kartou na mieste; nikdy nie v hotovosti.

  platba do 30 dní: 14 875 forintov (50,88 €)

             platba za viac ako 30 dní: 59 500 forintov (203,51 €)

Informácie:     autopalya.hu

 

Slovinsko

Ceny diaľničných známok sa nezmenili a zostávajú rovnaké, ako v minulom roku.

Spoplatnenie:  diaľničné nálepky

Typy nálepiek: 7-dňová: 15 €

          mesačná: 30 €

          ročná: 95 €

Pokuta:          300 až 800 €

Informácie:     DARS

 

Švajčiarsko

Švajčiarsko ponúka iba ročnú diaľničnú známku, ktorej cena sa už niekoľko rokov nezmení. Veľa možností, ako sa vyhnúť spoplatneným cestám vo Švajčiarsku neexistuje, preto sa  môže jazda zbytočne predražiť.

Spoplatnenie:  diaľničná nálepka

Typ nálepky:   ročná: 40 CHF (32,39 €)

Pokuta:          200 švajčiarskych frankov (161,93 €)

Informácie:    TCS

 

Poľsko

Spoplatnené sú len niektoré úseky diaľnic A1, A2 a A4, ceny sa oproti roku 2012 nemenia. Platby zväčša v hotovosti v zlotých, amerických dolároch a eurách, na niektorých miestach prijímajú aj kreditné karty.

Spoplatnenie:  mýto

Ceny:               A1 - 1,40 až 29,90 zlotých (34 centov až 7,26 eur)

                       A2: 14 zlotých za každý úsek (3,40 eur)

                       A4: 9 až 18 zlotých (2,18 až 4,37 eur)

Informácie:     diaľnica A1: AmberOne Autostrada A1

          diaľnica A2: Autostrada Wielkopolska

          diaľnica A4: Autostrada Malopolska

 

Chorvátsko

Ceny platné na rok 2012 sa menili pred letnou sezónou, prevádzkovateľ mýtneho systému zatiaľ neuviedol ceny na rok 2013.

Spoplatnenie:  mýto

Ceny:             od 3 do 220 HRK podľa vzdialenosti

                     Cenník spoplatnených úsekov

Informácie:     Hrvatske autoceste

 

Taliansko

Prevádzkovateľ mýtneho systému zatiaľ neuvádza ceny, k dispozícii sú len ceny za minulý rok.

Spoplatnenie:  mýto

Ceny:             trasy a poplatky

Informácie:      autostrade.it

 

Francúzsko

Ceny na rok 2013 mierne vzrastú, podľa denníka Le Parisien sa predpokladá vo februári zvýšenie medzi 1,18% a 2,24% v závislosti na spoločnosti, ktorá spravuje cesty. V roku 2012 bol nárast v priemere o 2,6%.

Spoplatnenie:  mýto

Ceny:             od 3,20 do 77 € podľa vzdialenosti

                     podrobný cenník 2012

Informácie:      autoroutes.fr

Jozef Vydra
ZDROJ: nds, autokluby

Komentáre k článku