2012-11-15 17:04:12
Čo všetko meniť s
Olej meňte radšej skôr, ako by ste mali "prešvihnúť" termín výmeny

Čo všetko meniť s olejom

Aj vy stojíte pred rozhodnutím, kedy je ten správny čas na výmenu oleja. Prvú odpoveď dá servisná knižka. Výmenu ovplyvňuje nielen počet najazdených kilometrov.

Dôležitý je aj prevažujúci spôsob jazdy, ktorý tento interval ovplyvní. Druhé dôležité kritérium je čas. Zväčša rok, úplne výnimočne a maximálne dva. Ale to ešte nie sú odpovede na všetky otázky. Na rôznych motoristických fórach sa stále dokola objavujú stále tie isté - ako často treba meniť olej, aký olej použiť, môže sa do motora použiť longlife olej? A treba meniť aj olejový filter? Kedy, aký, koľko vydrží?

Aký olej použiť, vie najlepšie výrobca vozidla. Motor navrhol a skonštruoval, vie čo potrebuje. Rešpektujte to. Nespoliehajte sa na rady kamarátov, ktorí by možno aj chceli, ale zväčša neporadia lepšie. Najlepšou pomôckou je naozaj servisná knižka priamo od výrobcu vozidla. Ak chýba, dobrým riešením sú aj mazacie plány jednotlivých výrobcov olejov. Množstvo konfigurátorov nájdete aj na internete.

Longlife oleje – áno, či nie?

Záleží na konkrétnom prípade. Predĺžené servisné intervaly nevyžadujú vždy longlife oleje. A ak nie sú určené pre váš motor, ich použitím si výmenný interval automaticky nepredĺžite. Keď je teda na staršom aute predpísaný olej podľa špecifikácie z roku 1996, nedávajte tam longlife oleje. Tie majú životnosť aj 30 000 km, ba v niektorých prípadoch sa udáva ešte viac. Aj pri novších modeloch treba zvážiť, v akom stave je váš motor, či nemá stočené kilometre a koľko a kadiaľ jazdíte. Na prevažujúce jazdy v meste a so studeným motorom nebude veru veľmi vhodné využívať maximálne intervaly výmeny oleja. Môžete zadrieť turbodúchadlo citlivé na vlastnosti a stav oleja. Väčšina ťažkých porúch turba je spôsobená práve vplyvom opotrebeného oleja. Používať olej longlife je dnes veľmi "módne", ale nie vždy to prospieva samotnému motoru. Problematika „dlhoživotných“ náplní oleja je  podstatne zložitejšia, preto jej venujeme samostatný článok.

Filtre meňte spolu s olejom

Pred časom ma pobavila otázka, či nestačí olejový filter meniť len s každou druhou náplňou oleja. Ak si nevážite, čo motor pre vás robí a máte peňazí nazvyš, môžete skúsiť „šetriť“ aj takto nezmyselne. Inak sa chyťte zdravého rozumu a dajte autu, čo mu patrí. Vráti vám to – nižšou spotrebou, dlhšou životnosťou a bezporuchovou prevádzkou. Veď servis nie je zadarmo.

Olejové filtre

jednoznačne sa orientujte na filtre od osvedčených výrobcov (napríklad Bosch, Mann, Knecht, Hengst, Purflux a podobné). Určite sa nedajte zlákať na podozrivo lacné  čínske „filtre“. Neobsahujú napríklad pretlakový ventil, preto občas tečú. No a to čo vytečie, musíte doliať. Zregenerujete tým síce olejovú náplň, ale za olej navyše ste si mohli kúpiť kvalitný filter. Ak ten lacný nemá pretlakový ventil, môže sa vytrhnúť časť filtračného materiálu, ktorá zvykne upchať mazacie kanáliky a pomôže tak zadrieť ložiská.

Vzduchové filtre

aj v tomto prípade rešpektujte pokyny výrobcu motora a meňte vzduchový filter v predpísaných intervaloch. Vzduchový filter má jemné póry, cez ktoré motor „dýcha“. Aj keď filter vyzerá byť celkom v poriadku, po najazdení 15 až 20 000 km sa jeho filtračná schopnosť podstatne zníži. Nedajte na reči, že filter stačí prefúkať vzduchom v opačnom smere a ešte vydrží. Zanedbaná súčiastka za pár eúr prinesie nechcené dôsledky: zvýšenú spotrebu paliva, vyššie namáhanie turba, ktoré poháňajú výfukové plyny. Jeho  vysoké otáčky brzdí nedostatok vzduchu, ktorý by chcelo nahnať do sania motora. Motor aj dymí, lebo v danom okamihu potrebuje viac vzduchu na spálenie nafty ako mu turbo dáva.

Palivové filtre

– podceňované a zabudnuté. Hlavne pri naftových motoroch nečakajte, kým auto neostane stáť na ceste. Palivový filter je pomerne drahý, ale stále lacnejší ako oprava namáhaného vstrekovacieho systému. Dnešné vznetové motory common rail sú pritom pomerne háklivé na kvalitu nafty. Šetriť na palivovom filtri sa teda oplatí – iba ak servisom. Nezabudnite aj tu radšej vybrať kvalitný filter, na ktorého vývoj dá výrobca nemalé prostriedky, ako „cenovo výhodný" filter od neznámeho výrobcu.

Jozef Vydra

Komentáre k článku


Stream naživo