26.01.2017

Koniec downsizingu v Toyote – Yaris má nový 1,5-litrový zážihový motor

Nový štvorvalec bude náhradou za súčasný 1,3-litrový agregát

V súvislosti so zavádzanou emisnou normou Euro 6c a homologizačnou normou RDE (Real Driving Emission) vybavila automobilka Toyota svoj model Yaris novým 1,5-litrovým zážihovým motorom, ktorý. Tento nový štvorvalec patrí do rodiny úsporných motorov s mimoriadne tepelne účinným spaľovaním ESTEC (Economy with Superior Thermal Efficient Combustion).

Rovnako ako všetky nové motory patriace do rodiny ESTEC aj tento nový 1,5-litrový agregát prirodzene profituje z najnovšieho vývoja zameraného na znižovanie trecích strát a zavádza nové technické riešenia, ktoré prinášajú vyšší výkon, väčší pôžitok z jazdy a zároveň s prevodovkou CVT aj o 12 % nižšiu spotrebu paliva v súčasnom európskom jazdnom cykle NEDC.

Ako pohonnú jednotku pre tento model nižšej triedy vybrali konštruktéri atmosférický motor s objemom 1496 cm3, ktorý má výkon 111 k (DIN)/82 kW. Krútiaci moment 136 Nm vrcholí pri 4400 ot./min, pričom 118 Nm je dostupných už pri 2000 ot./min. Rýchlu odozvu atmosférického motora s týmto objemom ocenia motoristi pri jazde v meste aj mimo neho. Vyšší výkon v porovnaní s predchádzajúcim 1,3-litrovým motorom sa odráža aj na hodnotách zrýchlenia (ale tiež spotreby). Vozidlo získava 0,8 sekundy k dobru pri zrýchlení z 0 na 100 km/h (11,0 oproti 11,8) a dokonca viac ako sekundu pri zrýchlení z 80 na 120 km/h (17,6 oproti 18,8).

Pri napĺňaní požiadaviek novej emisnej normy Euro 6c a nového homologizačného cyklu RDE ťažila Toyota so svojich vedomostí v oblasti hybridných vozidiel. V prípade nového motora sa to prejavilo na hodnote tepelnej účinnosti 38,5 %, ktorá ho radí medzi úplnú špičku. To sa podarilo dosiahnuť pomocou vysokého kompresného pomeru 13,5, zavedením chladeného systému recirkulácie výfukových plynov (EGR) a rozšírením variabilného časovania ventilov, ktoré umožňuje prepínať medzi Ottovým a Atkinsonovým cyklom.

Za vyššou hodnotou kompresného pomeru stojí konštrukčné riešenie spaľovacej komory a nové piesty, ktoré podporujú tvorbu homogénnej zmesi vzduchu a benzínu, ako aj rýchle spaľovanie. Chladený systém EGR zasa znížením teploty spaľovania pomáha oddialiť výskyt tzv. klepania motora. Navyše objem opätovne vstrekovaných inertných plynov pomáha znižovať straty nasávania pri nízkom a strednom zaťažení, čím sa zvyšuje účinnosť.

Vďaka zavedeniu nového systému variabilného časovania sacích ventilov VVT-iE = Variable Valve Timing intelligent system Electric Motor (inteligentný systém variabilného časovania ventilov s elektromotorom), je možné v zlomku sekundy prepnúť z Ottovho cyklu na Atkinsonov a naopak. Ako to funguje si môžete pozrieť v nasledujúcom videu – značka Lexus je luxusnou odnožou Toyoty, takže to zostáva „v rodine“...

Elektricky ovládaný fázový posun sacieho vačkového hriadeľa umožňuje oddialiť zatvorenie sacieho ventila až za dolný úvrat piesta v záujme skrátenia fázy kompresie, čo prispieva k ďalšiemu zníženiu čerpacích strát (Atkinsonov cyklus) alebo k predstihu otvorenia a prepnutiu späť na Ottov cyklus, ktorý poskytuje vyšší výkon pri väčšom zaťažení. Fázový posun výfukového vačkového hriadeľa sa ovláda hydraulicky.

Konštruktéri sa zamerali aj na znižovanie spotreby paliva a emisií pri stálych rýchlostiach na diaľnici. Z toho dôvodu je nový motor po prvýkrát v dejinách značky Toyota vybavený vodou chladeným výfukovým zberným potrubím. Teplota výfukových plynov je pri tomto riešení obmedzená. Vďaka tomu sa dá vyhnúť obohacovaniu zmesi, ktoré je nevyhnutné pre zníženie teploty spaľovania pri diaľničnej rýchlosti. Tým sa znížila aj spotreba a emisie v týchto jazdných podmienkach.

Komentáre k článku