16.03.2018

Motocykel roka 2018: tie „naj“ motocykle na jednom mieste

Na Slovensku máme niekoľko súťaží miss, veľa ankiet s najlepšími, najúspešnejšími, najpredávanejšími...

Prečo by každoročne nemohli byť vyhlasované aj tie „naj“ motocykle? Už osemnásty ročník odbornej novinárskej ankety Motocykel roka pozná víťazov. História odbornej novinárskej ankety Motocykel roka sa už od začiatku spája s výstavou Motocykel, ktorá sa každoročne koná na brehu Dunaja v areáli výstaviska Incheba. Práve slávnostné vyhlásenie výsledkov ankety je vždy pomyselným „otváracím ceremoniálom“ spomínanej výstavy. Anketu vyhlasuje redakcia najčítanejšieho slovenského časopisu o motocykloch – Svet motocyklov.

V osemnástom ročníku sa do „bojov“ o tituly v siedmich kategóriách zapojilo spolu až 44 dvojkolesových noviniek. Tituly boli udelené v kategóriách SUPERSPORT, STREET SPORT, STREET CLASSIC, TOURING, CHOPPER - CRUISER, OFFROAD aSCOOTER.

O víťazoch rozhodla viac ako desiatka motoristických novinárov a odborníkov. Každoročne je vyhlasovaná aj najpredávanejšia značka motocyklov za uplynulý rok, tentokrát to bola značka Honda.

Sedem víťazov

Na sklonku toho minulého, respektíve ešte začiatkom tohto roka bolo predstavených množstvo zaujímavých dvojkolesových noviniek vo všetkých triedach. Konkurencia bola silná, rozhodovanie pomerne tesné... No Motocykel roka 2018 pozná svojich víťazov.

V kategórii SCOOTER ním je legendárna talianska Vespa, konkrétne model zlimitovanej edície GTV 300 Sei Giorni. V preklade to znamená „šesť dní“, tento model totiž odkazuje na šesťdňovú súťaž. Športové korene symbolizuje aj veľké číslo 6 na kapotáži. Športovo strohý a zároveň starý a „ošúchaný“ vzhľad má umocniť aj matné prevedenie vojenskej zelenej farby. V útrobách tejto špeciálnej edície sa ukrýva model GTS 300.

Kategóriu OFF ROAD pravidelne ovláda rakúska značka KTM a tento rok to nie je inak. Endurá tejto rakúskej značky zažili menšiu revolúciu, keď boli predstavené dvojtaktné pohonné jednotky s elektronickým vstrekovaním paliva. Toto riešenie bolo potrebné pre splnenie čoraz prísnejších emisných noriem a pre to, aby sa stále populárne dvojtaktné endurá aj naďalej udržali v ponuke. Titul Motocykel roka získal model KTM 300 EXC TPI.

Spomedzi motocyklov triedy CHOPPER – CRUISER získala najviac hlasov značka, od ktorej to asi každý očakával. Harley-Davidson je v tejto kategórii ako doma a z titulu Motocykel roka sa teší legendárny Fat Boy. Charakter motocykla, jeho dizajnové črty a predovšetkým nádherné plné disky kolies zostali, no technika je opäť modernejšia.

V kategórii TOURING to bolo tento rok poriadne nabitéNechýbali viaceré modely veľkých cestných endúr, no medzi nominovanými sa objavila aj nová podoba nesmrteľnej legendy. Dalo sa očakávať, že bude útočiť na najvyššie priečky a tak sa aj stalo. Titul Motocykel roka v získal s prehľadom stroj Honda Gold Wing. Tento názov brázdi cesty už viac ako 40 rokov. Za ten čas sa z neho stal takmer dokonale luxusný krížnik ciest. Na sklonku roka bola uvedená najnovšia generácia tohto motocykla. Novinka je pohodlnejšia, bezpečnejšia, ale aj zábavnejšia. Samozrejmosťou je neodmysliteľný famózny šesťvalcový agregát.

V kategórii STREET SPORT je víťaz, ktorý si prívlastok „sport“ určite zaslúži, výrobca s obľubou používa slogan „ready to race“. Reč je o rakúskej fabrike KTM a jej najnovšom počine v modelovom rade Duke. Úplne nový 790 Duke je poháňaný dvojvalcom, ktorý je pre výrobcu trochu netradičný – dvojica valcov je totiž vedľa seba, nie v tvare V. Nový Duke je štíhly, obratný a sľubuje veľa zábavy.

Celkom inak je ladená kategória STREET CLASSIC. Ako názov napovedá, sústreďuje klasické stroje, ktorých vzhľad je inšpirovaný minulosťou a ich misiou je zastaviť čas, spomaliť tempo a umožniť svojmu majiteľovi vychutnávať si oddychové kilometre pri nižších rýchlostiach, ale pritom s vysokou mierou elegancie. V tejto kategórii porotu najviac oslovila tradičná britská značka Triumph. Nedávno predstavený Bonneville Bobber teraz prichádza vo verzii s prívlastkom Black, kde retro vzhľad stroja umocňuje čierna farba, ktorá bola vo veľkom použitá namiesto lešteného hliníka a chrómu. Novinkou je aj menšie a „tlstejšie“ predné koleso.

Kategória SUPERSPORT sa tento rok stala korisťou talianskej značky Ducati. V rokoch 2012, 2013 a 2014 získala v ankete Motocykel roka hetrik novinka Panigale v rôznych verziách a po krátkej odmlke sa tento názov opäť vracia na najvyššiu priečku. Prvenstvo tentokrát získala najnovšia Panigale V4S, ktorá je doslova revolučnou. Na rozdiel od niekdajších dvojvalcových agregátov totiž pod kapotážou bije štvorvalcové srdce veľmi podobné agregátu, ktorý Ducati používa v prestížnom šampionáte MotoGP. To hovorí jasnou rečou o charaktere a ambíciách tohto športového špeciálu.

Jednotlivé ocenené motocykle  máte možnosť vidoeť na výstave Motocykel a Boat Show v bratislavskej Inchcebe do nedele 18. marca. V sobotu od 09:00 do 19:00, v nedeľu len do 17:00.

Ak napriek tomu ešte stále nie ste rozhodnutí, či sa oplatí prísť pozrieť do Incheby na tie naj motocykle, ale vyskúšať aj príslušenstvo, oblečenie, prilby a program s kaskadérmi, ale tiež na výstavu lodí Boat Show neváhajte. Napriek nepriaznivému počasiu to je výborný tip na víkend - v sobotu je aj veľa programu. Berte nasledujúce video, ako pozvánku na podujatie, ktoré sa neoplatí vynechať...


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra
ZDROJ: POBYS, Incheba

Komentáre k článku