29.10.2014

TEST: Zimné pneumatiky 225/50 R 17 pre rýchlejšie autá

Autoklub Českej republiky (AČR) testoval osem značiek pneumatík s väčším priemerom.

Cieľom testovania pneumatík je dať motoristom možnosť porovnať účinnosť pneumatík v jednotlivých kategóriách testu a pomôcť im tak pri výbere nového zimného obutia. Výber pneumatík je potrebné uskutočniť tiež s ohľadom na zimné podmienky v prostredí, kde budú pneumatiky prevažne prevádzkované.

V stredoeurópskom klimatickom prostredí pre nižšie a stredné polohy charakteristické mokré a príležitostne snehom pokryté vozovky. Autoklub testoval pneumatiky vhodné hlavne pre autá, ktoré majú sériovo väčšie kolesá a sú určené pre vyššie rýchlosti.

Testovalo sa týchto osem pneumatík:

Continental ContiWinterContact TS 850

Michelin Alpin A4

Sava Eskimo HP

Goodyear UltraGrip 8 Performace

Kleber Krisalp HP2

Vredestein Wintrac Xtreme

Hankook Winter i*cept evo

Kormoran Snowpro B2

Ako referenčné boli zvolené pneumatiky Continental ContiWinterContact TS850, ktoré sú štandardným ukazovateľom všestranné výkonnosti; ich veľmi dobré hodnotenie potvrdzujú výsledky veľkej väčšiny uskutočnených testov zimných pneumatík.
K nim boli potom posudzované predovšetkým záberové a brzdné vlastnosti ostatných značiek. Testovanie sa uskutočnilo vo švajčiarskom Ulrichene, kde sú stabilné zimné
podmienky a na polygóne v blízkosti nemeckého Hannoveru.

Najlepšie výsledky v celkovom hodnotení získali pneumatiky Continental ContiWinterContact TS 850, ktoré zvíťazili o 1,8 % aj na mokrom povrchu. Na suchu o 0,2 % vynikli Michelin Alpin A4, na snehu najlepšie o 1,7 % zabodovali KormoranSnowpro B2. Ako vidno, rozdiely boli naozaj takmer nepatrné. No v niektorých výsledkoch rozdielne výsledky môžu znamenať obrovský rozdiel, hlavne vo vzdialenosti pri brzdení, kde môže ísť o život.

Kvalitné zimné pneumatiky musia podávať dobré výkony vo všetkých meraných kategóriách, testy vykonané Autoklubom ČR preto ukazujú hranice výkonnosti na suchu, na mokre i na snehu. Celkovo bola v teste ako najlepšia vyhodnotená Continental ContiWinterContact TS 850, a to práve a predovšetkým pre svoju všestrannosť. Pneumatika dosiahla veľmi dobré výsledky vo všetkých meraných parametroch.

Kvalitné zimné pneumatiky musia podávať dobré výkony vo všetkých meraných kategóriách, preto ich testy ukazujú hranice výkonnosti na suchu, na mokre i na snehu. Autoklub ČR preto odporúča používať pneumatiky s najviac vyváženými vlastnosťami.

Váhy hodnotení na mokrom, suchom a zasneženom povrchu boli pri testovaní rozdelené na tretiny. Referenčných 100 % výkonnosti sa pri tohtoročných testoch podarilo prekročiť na suchu a na snehu. Iba referenčný stopercentný výkon je považovaný za „veľmi dobrý“, 4,5% výsledok pod referenciu už posúva pneumatiky do kategórie „zlé“.

Výsledky testovania – základné údaje:

Najvyššie rozdiely boli namerané na mokrom povrchu. Zvyšková rýchlosť pri brzdení dosahovala hodnoty povolenej rýchlosti v obci – skoro 50 km/h. Najmenšie rozdiely boli namerané na snehu. 

Pneumatika Continental ContiWinterContact TS 850 získala veľmi dobré hodnotenie vo všetkých meraných parametroch. Vodičom teda zaistí najlepšie jazdné vlastnosti v takmer každej situácii, aká môže v zime nastať.

Autoklub ČR súčasne vodičom pripomína, že jazda v zime vyžaduje iný spôsob riadenia vozidla ako v letných podmienkach.

Jozef Vydra
ZDROJ: Autoklub ČR, www.autoklub.cz

Komentáre k článku