27.04.2018

Možno pribudne ďalší Oscar pre Sabinov – za unikátny strešný autobox

Plasty na všetko nestačia. Tam, kde končia, nastupuje kov. Slováci vymysleli výnimočný hliníkový autobox Alumined.

Mení pohľad na bezpečnosť, komfort používania strešných boxov aj ich vzhľad. Má unikátny tvar, ktorý sa nikdy nemal podariť. Unikát inšpirovaný ostrými leteckými krivkami sa zrodil na východnom Slovensku, kde vraj nič nie je. Za ambicióznym projektom stojí mladý úspešný konštruktér, dizajnér a sochár Juraj Andraščík (32). Od vývoja webových stránok a online herných portálov sa vrátil k svojej vášni, priemyselnému dizajnu. A vytvoril výnimočný slovenský produkt. Vo svetovej premiére sa predstavuje na Autosalone v bratislavskej Inchebe.

Box púta už na prvý pohľad. Má na to všetky potrebné vlastnosti, aby dobyl celý svet. Vzhľad nadchýna verejnosť, nad technológiou, ktorou ho vytvorili, žasnú profesionálni konštruktéri. „Vraveli nám, že to je konštrukčné bláznovstvo, ktoré sa nikdy nedostane do sériovej produkcie. Nám sa však podarilo všetkých 27 plôch krytu vytvoriť z jedného kusa hliníka. Vo vnútri sú jemne vyfrézované linky. Podľa nich jednotlivé plochy ohýbame do finálneho tvaru a zvárame iba neuveriteľnými 5 zvarmi. Vytvorili sme strešný diamant,” vysvetľuje Juraj Andraščík, CEO a dizajnér AluminedIndustries.

Špecifický jedinečný dizajn na kvalite boxu nič neubral. Práve naopak. Plastové boxy generujú viac vibrácií, hliníkový Alumined sa však na streche auta vezie hladko, tak, aby o ňom posádka takmer nevedela. je tichší, bezpečnejší a výrazne odolnejší. „Špeciálne aerodynamicky navrhnutý horný kryt úplne zakrýva dno a minimalizuje tak hluk v rýchlosti nad 150 km/h,” dodáva Andraščík, ktorý sám dohliada na ručnú výrobu boxov.

Vypaľovanie extrémne odolného laku zabezpečuje špeciálny tím odborníkov s najkvalitnejšou lakovníckou technikou. Slnku, mrazu, vode aj času odolá hliníkový box lepšie ako plast. Pri možných kolíziách či pri pokusoch o vykradnutie je box bezpečnejší.

Bezproblémovú manipuláciu s boxom zabezpečuje nízka nakladacia hrana, ľahké otváranie a protišmyková podložka. Pomocná vnútorná deliaca hrana a netradičný tvar zas umožňujú efektívne využiť vnútorný objem. Je pekný na pohľad a príjemný na používanie. „Dizajn a vlastnosti boxu sú unikátne. Vôbec ho nešetrím a dávam mu poriadne zabrať. Prekvapuje ma, aký je pevný, praktický a domyslený do detailov. Navyše, odkedy som si ho namontoval, moje auto vyzerá omnoho lepšie,“ pochvaľuje si box Ivan Jakeš, pretekár Rally Dakar, krstný otec a verný tester boxov Alumined. Okrem Jakeša boxu veria najmä jeho výrobcovia, ktorí na svoj unikátny produkt dávajú až 10-ročnú záruku.

Toto je však len začiatok. Spoločnosť Alumined už pri predstavení prvého strešného boxu ohlasuje ďalšie prekvapenia. „Okrem ďalších rozmerov už teraz pracujeme na nových organických tvaroch a funkciách. Testujeme elektrické diaľkové otváranie a zatváranie boxu, osvetlenie či vyhrievanie vnútra boxu a experimentujeme s integráciou SMART funkcií a snímačov pre vyššiu bezpečnosť,“ prezrádza Juraj Andraščík.

Na východe vraj nič nie je?!

Tvorcovia cítia hrdosť a povinnosť produkt svetu ukázať práve zo Slovenska. Vývojové štúdio a fabrika chce naďalej zostať na východnom Slovensku v Sabinove, kde sa nakrúcal jediný slovenský oscarový film Obchod na korze. Spoluzakladateľ firmy a Jurajov dlhoročný priateľ so skúsenosťami z marketingu a reklamy Tomáš Rosputinský do firmy pritiahol prvú významnú investíciu na obchodnú expanziu. Tím AluminedIndustries sa tak nedávno rozrástol o tím špecialistov predaja a marketingu a otvoril pobočku v hlavnom meste. Po ukončení procesu certifikácie boxu AluminedIndustries plánuje predaj aj v ďalších krajinách.


AUTOR: © Zoznam/Jozef Vydra

Komentáre k článku