16.02.2018

Toto je nová Kia Ceed. Upravený názov, nové technológie a motory

Kia včera podvečer predstavila svoj nový model. Už to nie je cee´d, ale Ceed. Nové turbomotory, nové technológie.

Kia Motors včera predstavila nový model Ceed ešte pred jeho svetovou premiérou na Medzinárodnom autosalóne v Ženeve 2018. Tretia generácia modelu Ceed – navrhnutá, vyvinutá, skonštruovaná a vyrobená v Európe. Cieľ je teda jasný, posilniť európskosť vozidla pre čo najväčší potenciál predajov v Európe. Nový Ceed je nielen európskejší, ale tiež dizajnovo vyspelejší, dravší a lepšie vybavený.

Od spustenia výroby prvej generácie modelu cee'd v novom slovenskom výrobnom závode spoločnosti Kia v decembri 2006 bolo vyrobených viac ako 1,28 milióna vozidiel tohto modelu. Nový názov, v rámci ktorého sa cee'd mení na Ceed, posilňuje povesť modelu ako auta pre Európanov s európskym dizajnom (z anglického Community of Europe, with European Design). Od spustenia výroby druhej generácie v roku 2012, bolo na Slovensku vyrobených viac ako 640 000. Od novej, tretej generácie Kia očakáva prekonanie tohto čísla.

Nový model rovnako ako jeho predchodcov navrhlo, vyvinulo a naprojektovalo európske centrum KIA vo Frankfurte nad Mohanom. Nová Kia Ceed sa bude vyrábať v závode Kia v Žiline spolu s modelmi Kia Sportage a Kia Venga.

Kia Ceed je viac ako desať rokov základným pilierom trvalého rastu značky v celej Európe. Kia Ceed bola vytvorená pre európskych zákazníkov a jej uvedenie v roku 2006 predstavovalo pre spoločnosť Kia prelomový moment,“ uviedol Michael Cole, výkonný riaditeľ Kia Motors Europe.

Vychádzajúc z týchto pevných základov ponúka nová Kia Ceed skutočne moderný a rozpoznateľný dizajn a vyspelé technológie, ktoré zvyšujú komfort, pohodlie a bezpečnosť posádky. Jej nové motory a odpruženie zintenzívňujú podmanivosť a radosť z jazdy a budú aj naďalej prinášať vysokú kvalitu, ktorú zákazníci od značky Kia očakávajú. Nová Kia Ceed bude jedným z najinovatívnejších automobilov vo svojej triede,“ dodáva Cole.

Nový model zažije premiéru na marcovom autosalóne v Ženeve, kde bude po prvý raz predstavená aj druhá karosárska verzia. Výroba päťdverového hatchbacku sa spustí v máji. Predaj novej Kia Ceed sa v Európe spustí na konci 2. štvrťroka 2018, teda koncom júna.

Športový dizajn pre novú generáciu Kia Ceed

Nový model Kia Ceed bol navrhnutý v európskom dizajnovom centre spoločnosti Kia v nemeckom Frankfurte nad Mohanom pod vedením európskeho šéfdizajnéra Gregoryho Guillauma a šéfa dizajnu značky Kia Petra Schreyera. Športový a emocionálnejší dizajn je inšpirovaný vlajkovou loďou značky - modelom Stinger.

Nová Kia Ceed je oproti predchodcovi nižšia, širšia, s dlhším zadným previsom. Pri pohľade zozadu vďaka tomu pôsobí športovejšie. Priame línie nahrádzajú zaoblené okraje jej predchodcu, v prednej časti vozidla vedú do širšej „tigrej“ masky chladiča, nižšieho nasávania vzduchu a precíznych línií, ktoré dotvárajú jej „tvár“. Nový model je vybavený dennými LED svetlami v štýle ľadovej kocky odkazujúcimi na predchádzajúce modely GT a GT-Line. Ostré priame línie pri pohľade z profilu predlžujú kapotu a dávajú vozidlu vzpriamenejší postoj. Spodná línia okien teraz prechádza viac vodorovne. Nový model prevzal široký stĺpik C, ktorý sa stal v posledných rokoch typickým znakom dizajnu vozidiel Kia. Nové denné LED svetlá poskytujú modelu Ceed na ceste lepšiu viditeľnosť a rozpoznateľnosť.

Od uvedenia na trh bude nový päťdverový hatchback Kia Ceed dostupný v 12 farbách. K dispozícii budú tiež disky kolies rôznych veľkostí a dizajnu. Kupujúci si budú môcť vybrať z 15-palcových oceľových diskov, 16-palcových oceľových alebo zliatinových diskov alebo 17-palcových dvojfarebných diskov z ľahkých zliatin.

Ceed chce ponúknuť vyššiu mieru ergonómie ako predchoca. V celom interiéri sú použité kvalitnejšie materiály. Pri rozvrhnutí interiéru boli novému modelu Ceed inšpiráciou najmladší súrodenci značky Kia. Palubná doska je rozložená horizontálne. Toto riešenie tiež vytvára väčší priestor a pocit vzdušnosti pre spolujazdca a poskytuje viac miesta pre nohy a lepší výhľad na cestu.

Palubná doska je rozdelená na hornú časť určenú pre informačno-zábavný systém s „plávajúcou“ dotykovou obrazovkou a spodnú časť s ovládacími prvkami audiosystému, kúrenia a vetrania. Usporiadanie stredovej konzoly je zamerané na vodiča a mierne natočené smerom k jeho sedadlu.

Nová Kia Ceed stojí na novom koncernovom podvozku „K2“. Od končiacej generácie je o 20 mm širšia (celkovo 1800 mm) a 23 mm nižšia (celkovo 1447 mm). Rázvor kolies zostal nezmenený – 2650 mm, pričom predný previs je kratší o 20 mm (celkovo 880 mm) a zadný previs je, naopak, dlhší o 20 mm (teraz 780 mm). Nový podvozok umožňuje efektívnejšie usporiadanie interiéru vozidla. Nová Kia Ceed sa môže pochváliť väčším, 395-litrovým kufrom, väčším priestorom pre ramená cestujúcich na zadných sedadlách, väčším priestorom pre oblasť hlavy v prednom rade sedadiel a nižšie položenou pozíciou vodiča – to by malo podčiarknuť športový pocit z vozidla.

Skonštruovaná pre európske cesty

Jazdné vlastnosti a ovládanie majú byť nastavené výraznejšie pre európskeho zákazníka. Ten je náročný na smerovú stabilitu a dynamiku v zákrutách, no pritom žiada komfortné pruženie aj na horších povrchoch. Presne to má docieliť nové zavesenie kolies i tlmiče.

Ceed už neponúkne objemnejší benzínový atmosférický motor, priamovstrekovú „jednašestku“ nahradí turbomotor známy zo sesterského modelu Hyundai i30. Zážihové jednotky zahŕňajú aktualizovanú verziu 1,0-litrového motora T-GDi (s turbodúchadlom  a s priamym vstrekovaním) s výkonom 120 koní, ako aj novú 1,4-litrovú pohonnú jednotku T-GDi. Namiesto staršieho 1,6-litrového motora GDI prináša Kia nový 1,4-litrový motor T-GDi „Kappa“ s výkonom 140 koní, čo je napriek nižšiemu objemu o 4 % viac ako u jeho predchodcu. Turbodúchadlo motora zabezpečuje širšie využiteľné pásmo otáčok s vyšším krútiacim momentom než predchádzajúci typ s objemom 1,6 litra. Vďaka tomu reaguje pohotovejšie v rôznych jazdných situáciách a navyše produkuje aj nižšie emisie. K dispozícii bude aj 1,4-litrový motor MPi (s viacbodovým vstrekovaním).

Nová Kia Ceed bude k dispozícii aj s úplne novým vznetovým motorom U3. Nový motor U3 CRDi (so systémom priameho vstrekovania common-rail) s objemom 1,6 litra je navrhnutý tak, aby prekračoval rámec prísnejších limitov stanovených najnovšou emisnou normou Euro 6d TEMP. Na zníženie emisií využíva technológiu aktívneho riadenia emisií SCR, čiže selektívnu katalytickú redukciu. V porovnaní s predchádzajúcimi vznetovými motormi Kia tak tento nový motor produkuje podstatne menej oxidu uhličitého, pevných častíc a oxidov dusíka NOx. Nový 1,6-litrový vznetový motor ponúka 280 Nm krútiaceho momentu a k dispozícii bude vo výkonových verziách 115 k a 136 k. Kia si od nového motora sľubuje, že zníži emisie oxidu uhličitého pod 110 g/km podľa novej metodiky WLTP (celosvetovo harmonizovaný skúšobný postup pre ľahké vozidlá), po prechode zo starého ale vlastne „Nového európskeho cyklu“ známeho pod skratkou (NEDC).

Ku každému motoru bude k dispozícii 6-stupňová manuálna prevodovka, zatiaľ čo nové motory T-GDi 1,4 l a CRDi 1,6 l budú k dispozícii aj so 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou.

Technologické inovácie

Informačno-zábavný systém s „plávajúcim“ dizajnom je dostupný buď ako audiosystém s 5- alebo 7-palcovým dotykovým displejom alebo navigačný systém s 8-palcovým dotykovým displejom, pričom zákazníci si môžu vybrať výkonný audiosystém JBL Premium s technológiou Clari-Fi. Štandardnom je úplná integrácia smartfónov pomocou technológie Bluetooth, ako aj automatické ovládanie svetiel a bezkľúčový vstup.

Systém výberu režimu jazdy umožní majiteľom vozidla prispôsobiť si jazdu – na výber je normálny a športový režim. Vodiči si môžu výberom režimu jazdy prispôsobiť riadenie a jemne zmeniť charakter motora. Normálny režim ponúka nižšiu spotrebu paliva a ľahšie riadenie. Športový režim zvyšuje odozvu škrtiacej klapky, umožňuje rýchlejšiu akceleráciu – z pokoja aj v pohybe – a riadenie sa stáva citlivejším na pokyny vodiča.

Voliteľné vyhrievané čelné sklo by malo mať takmer nepostrehnuteľné vodiče a pre Kiu je veľkou novinkou. Ako prvý vyhrievané čelné sklo ponúka práve Ceed. K dispozícii je aj bezdrôtové nabíjanie telefónu, vyhrievané a vetrané predné sedadlá a vyhrievané zadné sedadlá.

Nová Kia Ceed je štandardne vybavená novonavrhnutými dennými LED svetlami v štýle ľadovej kocky. Predtým sa tieto svetlá používali len v modeloch GT a GT-Line, kde boli zabudované do predného nárazníka – denné LED svetlá sú teraz integrované priamo do svetlometov v každej verzii modelu Ceed. Zákazníci si tiež môžu vybrať Full LED predné svetlomety.

Voliteľný balík ECO v novom modeli Kia Ceed obsahuje aktívnu vzduchovú klapku, ktorá sa zatvára a otvára podľa požiadaviek na chladenie motora, čím zvyšuje aerodynamickú účinnosť vozidla s cieľom znížiť spotrebu paliva. V balíku ECO sa nachádza aj spodný kryt motora a nižšie zavesenie, ktoré pomáhajú zlepšiť prúdenie vzduchu pod vozidlom, ako aj pneumatiky Michelin s nízkym valivým odporom.

Okrem siedmich štandardných airbagov je ochrana pasažierov zabezpečená aj vďaka pokročilým asistenčným technológiám, ktoré znižujú riziko vzniku kolízií. Štandardné bezpečnostné technológie zahŕňajú asistenta diaľkových svetiel, systém monitorovania pozornosti vodiča, asistenta udržiavania vozidla v jazdnom pruhu a systém varovania pred čelnou zrážkou s asistentom ochrany pred čelnou zrážkou.

Prvýkrát bude mať vozidlo Kia predávané v Európe k dispozícii asistenta jazdy v kolóne, čo je technológia autonómneho riadenia druhej úrovne. Nová Kia Ceed dokáže v závislosti od situácie v kolóne riešiť zrýchlenie, brzdenie a riadenie vozidla. S nastaveným adaptívnym tempomatom s funkciou Stop & Go, dokáže zjednodušiť vodičovi únavnú jazdu v kolóne a podporiť ho pri riadení. Systém na udržanie bezpečnej vzdialenosti od vozidla používa externé snímače a funguje v rýchlostiach od 0 do 130 km/h.

Medzi ďalšie dostupné technológie patrí systém monitorovania mŕtveho uhla, upozornenie na križujúce vozidlá pri cúvaní, inteligentný parkovací asistent a funkcia rozpoznávania chodcov s haptickými výstrahami na volante v rámci systému varovania pred čelnou zrážkou.

Nová Kia Ceed je štandardne vybavená systémom riadenia stability vozidla (VSM), ktorý zabezpečuje stabilitu pri brzdení a zatáčaní ovládaním elektronického stabilizačného systému (ESC) pri strate trakcie.

V predaji v druhom štvrťroku so zárukou na 7 rokov alebo 150 000 kilometrov. Nová Kia Ceed sa začne vyrábať v druhom štvrťroku 2018 v závode Kia v Žiline. Do predaja po celej Európe sa dostane na konci 2. štvrťroka 2018. Kia Ceed bude krytá prísľubom kvality spoločnosti Kia a bude mať štandardne špičkovú záruku na 7 rokov alebo 150 000 kilometrov.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Kia

Komentáre k článku