2024-05-13 22:40:00
ZSE Drive Empark
ZSE Drive Empark
Zdroj: ZSE

Prvá nabíjačka pre elektrické kamióny na Slovensku je už otvorená. Výkon 400 kW

Jeden z najväčších prevádzkovateľov verejných nabíjacích staníc na Slovensku otvoril prvú pre elektrické kamióny.

ZSE Drive aktuálne prevádzkuje na Slovensku takmer 500 verejných nabíjacích bodov. Do konca tohto roka chce pritom otvoriť ďalších 150 s ultrarýchlym nabíjaním. 13. mája oficiálne otvoril prvú nabíjaciu stanicu pre nákladnú automobilovú dopravu. Nachádza sa v areáli Empark v Trnave pri križovatke D1/R1. Nabíjačke patrí aj iné prvenstvo, aktuálne je to najvýkonnejšia nabíjačka na Slovensku. Jej maximálny výkon je až 400 kW.

Taký výkon nabíjania pritom nezhltne prakticky žiaden aktuálne predávaný elektromobil na trhu. Výnimkou sú práve elektrické ťahače, ktoré by sa bez mimoriadne vysokých nabíjacích výkonov zaobišli ťažšie. Na mieste sa môžu naraz nabíjať dve elektrické nákladné vozidlá naraz. Medzi priekopníkov elektrických nákladných automobilov v Európe nepochybne patrí Mercedes. Jeho elektrické verzie nákladných vozidiel už slúžia vo flotilách v Európe a využívajú sa na kratšie až stredne dlhé vzdialenosti. Aktuálne pritom umožňujú nabíjanie výkonom maximálne 160 kW, no prichádzajúci model eActros 600 s masívnymi batériami umožňuje nabíjanie s výkonom od 400 až do 1000 kW. V nasledujúcich rokoch je pritom nevyhnutné, aby sa aj na Slovensku významne posilnila elektrická nákladná doprava spolu s ďalšími alternatívnymi pohonmi s cieľom znížiť emisie CO2 z dopravy. K budovaniu nabíjacích hubov pre nákladnú dopravu nás pritom zaväzuje európska legislatíva.

Zdroj: ZSE

Lokalita Empark Trnava je pritom zaujímavá aj pre vodičov nákladných vozidiel, ktoré nejazdia na elektrický pohon. Ako jediné parkovisko na Slovensku spĺňa bezpečnostné požiadavky na parkovanie nákladných vozidiel a je držiteľom certifikátu TAPA PSR 3. Poskytuje komfortný a bezpečný parkovací priestor až pre 150 kamiónov. Parkovisko je oplotené, nasvietené, non-stop strážené a monitorované HD kamerami s nočným videním, a tým jeho prevádzkovateľ dáva vodičom absolútnu istotu, že je ich kamión aj s naloženým tovarom v bezpečí.

Vodičom je okrem novej nabíjacej stanice pre elektrické kamióny k dispozícii čerpacia stanica, autoservis, umývacia linka na nákladné autá a tiež jediná lávka na Slovensku na odstraňovanie ľadu zo strechy návesov. Práve aj chýbajúca infraštruktúra na odstraňovanie ľadu zo strechy návesov je jedným z dôvodov, prečo sú nákladné vozidlá často v zimných mesiacoch mimoriadne nebezpečné pre ostatných účastníkov cestnej premávky.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: ZSE Drive

Komentáre k článku


Stream naživo