27.01.2021

Záujem o zánovné auta vzrástol napriek pandémii: Mototechna predala 12 000 áut

Hoci celý automobilový trh zaznamenal pokles, podiel zánovných automobilov na celkových predajoch v skupine AURES Holdings vzrástol.

Skupina AURES Holdings v minulom roku na Slovensku a v Českej republike predala pod značkou Mototechna 12 000 zánovných automobilov. Podiel zánovných áut na celkovom predaji v rámci skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa značiek AAA AUTO a Mototechna, tak vzrástol na viac ako 17 %. Stále rastúce zastúpenie zánovných vozidiel možno prisudzovať zhoršujúcej sa ekonomickej situácii, kedy ľudia preferujú cenovo výhodnejšie zánovné vozidlá pred novými. Najväčší záujem bol o model Škoda Fabia Combi.

"Predaj zánovných automobilov aj napriek nepriaznivej situácii na celom automotive trhu naďalej rástol. V roku 2020 sme predali takmer rovnaký počet zánovných áut, ako rok predtým, a to aj napriek celkovému poklesu v počte predaných automobilov. Pod značkou Mototechna sme tak predali takmer pätinu áut. Dôvod tohto nárastu je úplne logický a nadväzuje na nútené prestávky vo výrobe a ešte dlhšie čakacie doby v prípade nových automobilov. Veľkú úlohu hrá tiež zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobená pandémiou. Zánovné vozidlá sú totiž stále lacnejšie, ako tie nové, až o 40 %. Zákazníci si môžu vozidlo rovno odviezť, bez toho, aby na ich výrobu museli čakať. Aj v dnešnej dobe, keď sú naše prevádzky zatvorené, si zákazník vďaka on-line predaju môže zánovné auto zaobstarať ešte v ten istý deň, kedy si ho na internete vyberie," uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva AURES Holdings, ktorý značku Mototechna prevádzkuje.

V minulom roku zažiarili vozidlá SUV, ktoré úplne prvý krát v kategórii zánovných áut z prvej priečky zosadili hatchbacky. Tie stratili na popularite naprieč celým segmentom ojazdených automobilov. Zánovných SUV sa predalo 38 % a svoje prvenstvo dosiahli nielen na slovenskom trhu, ale aj v susednom Česku. Zánovné automobily s benzínovým pohonom uprednostnilo 76 % slovenských zákazníkov. Pomaly rastie dopyt aj po elektromobiloch a hybridoch, ktorých sa vlani v slovenskej Mototechne predalo o 13 % viac, ako rok predtým.

Najpredávanejším automobilom v slovenskej ponuke Mototechny bola v roku 2020 Škoda Fabia (6 %). Ďalšími obľúbenými modelmi v poradí boli Kia Sportage a Kia Ceed. Modely značky Škoda celkovo tvoria viac ako tretinu dopytu v Mototechne. V Českej republike vedie taktiež Škoda Fabia, v Poľsku tradične Opel Astra.

Najpredávanejšie zánovné vozidlá v skupine AURES Holdings v roku 2020

 

Česká republika

Slovensko

Poľsko

1

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Opel Astra

2

Škoda Rapid

Kia Sportage

Dacia Duster

3

Škoda Octavia

Kia Ceed

Renault Clio

4

Hyundai i30

Škoda Rapid

Renault Captur

5

Škoda Karoq

Dacia Duster

Kia Sportage

6

Škoda Kodiaq

Suzuki Vitara

Toyota Yaris

7

Dacia Duster

Renault Captur

Fiat Tipo

8

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson

Kia Ceed

9

Kia Sportage

Hyundai i30

Ford Focus

10

Kia Ceed

Renault Clio

Suzuki Baleno

 

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: PR AAA Auto

Komentáre k článku