10.07.2019

Vysoký tlak pár, či nízke cetánové číslo. Inšpektori rozdávali pokuty čerpačkám

Inšpektori SIŽP odhalili vlani nedostatky pohonných látok v 8 prípadoch. Rozdala šesť pokút.

Osem vzoriek pohonných látok, ktoré inšpektori Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v roku 2018 odobrali na slovenských čerpacích staniciach, nespĺňalo požadovanú kvalitu. Vyplýva to zo správy o kontrole kvality palív, podľa ktorej inšpektori v minulom roku kontrolovali 414 vzoriek zo 145 čerpacích staníc.

Dostatočnú kvalitu podľa SIŽP nemali tri vzorky nafty, štyri vzorky benzínu a jedna vzorka LPG. Na čerpacej stanici v Dolných Lefantoviach v okrese Nitra napríklad nafta nemala dostatočné cetánové číslo, v Brezne v nej bolo nadlimitné množstvo metylesterov mastných kyselín. Benzín v obci Brezolupy v okrese Bánovce nad Bebravou zas nemal dostatočné oktánové číslo.

V prevádzkach v Rimavskej Sobote, Svite a v Michalovciach mal benzín príliš vysoký tlak pár pre letné obdobie. Nafta v Bytči mala podľa inšpektorov príliš veľkú hustotu, pri LPG v Čeľovciach v okrese Veľký Krtíš zas bola príliš veľká korózia na medenom pliešku.

Dokopy inšpekcia podnikateľom, ktorí na trh uvádzajú pohonné látky, v roku 2018 uložila šesť pokút v celkovej výške 7200 eur. Jedna pokuta vo výške 3000 eur bola za porušenie zistená v roku 2017. V prípade troch porušení v roku 2018 boli správne konania o uložení pokuty začaté až v roku 2019, SIŽP preto ich výšku v aktuálnej správe neuvádza.

V prípade, že má občan pocit, že pohonné látky nespĺňajú predpísané parametre, môže sa obrátiť na SIŽP, prípadne na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Ak je presvedčený, že k poškodeniu motora jeho auta došlo v dôsledku nekvalitného benzínu alebo motorovej nafty, môže náklady na opravu auta vymáhať súdnou cestou v občianskoprávnom konaní na základe písomného stanoviska autoservisu, v ktorom si dá auto opraviť.
 

Komentáre k článku