11.05.2018

Prezentácia vojenskej techniky na zemi aj vo vzduchu

V polovici mája sa v bratislavskej Inchebe dostane k slovu najmodernejšia súčasná vojenská technika.

Chystá sa už siedmy ročník veľtrhu obrannej a bezpečnostnej techniky IDEB, ktorý bude od 16. do 18. mája hostiť medzinárodné zastúpenie vystavovateľov a odborných návštevníkov.

Veľtrh IDEB pod záštitou Ministerstva obrany SR odštartuje vo veľkom štýle v stredu 16. mája o 10:35 preletom lietadiel (dopravné C-27 Spartan, stíhacie MiG-29 alebo cvičné L-39 podľa aktuálnych poveternostných podmienok) a zoskokom príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia Žilina z lietadla L-410.

Aktuálny ročník sa bude orientovať na modernizáciu obrnenej a leteckej techniky, návštevníkov čakajú obrnené bojové vozidlá a transportéry 4x4, 8x8, pásová technika, ale aj helikoptéra UH 60 Black Hawk. Partnerom veľtrhu je Lockheed Martin, ktorý svojou účasťou upriami pozornosť na stíhacie lietadlo F-16 Block 70/72 V.

Okrem vysoko sofistikovanej vojenskej leteckej techniky bude na výstave aj lietadlo úplne z iného konca. Viper SD4 AFT (Air Force Trainer) je totiž lietadlo pre základný výcvik vojenských pilotov. Je to je celokovové dvojmiestne lietadlo kategórie UL/LSA. Pevná, robustná a odolná celokovová konštrukcia je navrhnutá a vyrobená na Slovensku pre základný výcvik vojenských pilotov. Vďaka excelentnej výbave, vynikajúcim letovým vlastnostiam a nízkym prevádzkovým nákladom, je Viper SD4 AFT skvelou voľbou pre výcvik pilotov vzdušných síl. Vystavovať ho bude výrobca Tomark Aero z Prešova.

Všetko od transportérov, komunikačných systémov až po Boženu

Na jednej z najkomplexnejších prezentácií obrannej techniky v strednej Európe nebude chýbať odmíňovacie zariadenie Božena, samohybné húfnice Zuzana 2, Zuzana 2000 a EVA, široká ponuka obrnených vozidiel, vojenské kuchyne pre vojakov, komunikačný kontajner pre spojenie i vzducholoď SILWA - SILENT WATCHER poskytujúca komplexné „smart“ riešenie bezhlučného vzdušného monitorovania, dlhodobého sledovania a prieskumu. K dispozícii bude model bojového lietadla Saab JAS 39 Gripen v reálnej veľkosti s možnosťou vyskúšať si pozíciu pilota.

Okrem techniky nadzvukového letectva a pozemných transportérov bude mať na veľtrhu svoje miesto aj vybavenie pre Ozbrojené sily SR - náboje, protitankové strely, terče, padáky, komunikačné systémy a technika pre lietadlá, obuv, oblečenie a výstroj pre záchranné zložky – vojakov, hasičov, policajtov, ručné zbrane, drony i bezpečnostné zábrany na ochranu civilných objektov.

Dynamické ukážky aj hackerská šou

Každý deň dostanú priestor dynamické ukážky Ozbrojených síl SR - rozmiestnenie jednotky nepriateľa, rozvinutie vlastných jednotiek pod delostreleckou paľbou, dobytie postavenia, odsun ranených, obsadenie budovy, zaistenie osôb či odmínovanie. Diváci uvidia aj vystúpenie vojenskej hudby, alebo show program Čestnej stráže OS SR.

V rámci sprievodného programu sa uskutočnia dve medzinárodne konferencie – vedecká venovaná vojenským a špeciálnym technológiám a kybernetická venovaná bezpečnosti.  Súčasťou konferencie Kybernetická bezpečnosť - Výzvy bude úvodná live show etického hackera Tobiasa Schrödela o bezpečnostných hrozbách.

Vstupenky na medzinárodný veľtrh kúpite v sieti:logo predpredaj


AUTOR: © Zoznam/red
ZDROJ: incheba

Komentáre k článku