02.05.2018

Kia dnes spustila sériovú výrobu tretej generácie modelu Ceed

Spoločnosť Kia Motors Slovakia začala vyrábať novú generáciu svojho bestsellera.

V Tepličke nad Váhom slávnostne spustila sériovú výrobu päťdverovej hatchback verzia modelu Ceed. O tri mesiace bude nasledovať aj predĺžené kombi – Sportswagon.

„Výrobné linky nášho závodu doteraz opustilo viac ako 1,27 milióna kusov modelu cee‘d prvej a druhej generácie. Sme presvedčení, že tretia generácia nás výrazne presunie cez hranicu dvoch miliónov a bude aj naďalej tvoriť pilier rastu značky Kia v Európe. Nábeh výroby tohto modelu, vrátane nových motorizácií, si vyžiada významnú časť z 300 miliónov eur, ktorú v minulom a tomto roku v našom závode preinvestujeme,“ povedal prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Dae Sik Kim.
      Na tlačovej konferencii informoval hovorca spoločnosti Jozef Bačé, že spustenie výroby tretej generácie päťdverového hatchbacku zároveň ukončenie produkcie rovnakého typu modelu cee‘d druhej generácie a o necelé tri mesiace sa to bude opakovať aj v prípade aj kombi variantu Sportswagon. „Ceed tretej generácie je navrhnutý, vyvinutý, skonštruovaný a vyrobený v Európe. Jeho úlohou bude posilniť pozíciu značky Kia v kompaktnom segmente starého kontinentu. K najvýraznejšej zmene došlo v oblasti bezpečnosti a ekologizácii dostupných motorizácií. Do ponuky benzínových motorov pribudne 1,4-litrové turbo či 1,6-litrový diesel navrhnutý tak, aby už dnes spĺňal rámec limitov, ktoré prináša najnovšia emisná norma Euro 6d TEMP,“ dodal Bačé. a pripomenul, že v súvislosti so spustením výroby nového modelu Ceed inovovali výrobné linky, ale tiež zapojili zamestnancov do tréningového programu v Kórei. „Už v minulom roku vycestovalo 202 zamestnancov, ďalších 101 ich nasledovalo v tomto roku. Na Slovensku bolo vo viacerých fázach preškolených vyše tisíc pracovníkov. Z predvýrobných verzií áut sa priamo na výrobných linkách školili zamestnanci zložením a opätovným rozložením modelu nanovo počas troch mesiacov. Testovanie bolo aj mimo fabriky, počas uplynulých týždňov stihli najazdiť na slovenských cestách testovací jazdci stovky tisíc kilometrov,“ dodal Bačé.
      Päťdverový hatchback si podľa neho vyžiadal 64 nových lisovacích foriem, verzia Sportswagon ďalších 25. „V zvarovni došlo takmer na každej výrobnej linke k zmene existujúcej technológie, lakovňa si vyžiadala modifikáciu dopravníkového systému, došlo k preprogramovaniu robotov a bolo pripravených šesť nových farieb. Tretia generácia modelu Ceed totiž bude k zákazníkom smerovať až v jedenástich farebných odtieňoch. Motoráreň sa zas musela pripraviť na produkciu nového typu dieselového motora,“ uzavrel hovorca automobilky.

Počas spustenia výroby mala v závode zastúpenie aj naša redakcia. Podrobnosti a fotogalériu prinesieme v nasledujúcich dňoch. Kým pribudnú fotografie z výroby najnovšej generácie, pripomeňme si, ako vznikqali tie predchádzajúce dve:


      Kia Motors Slovakia je jediný výrobný závod spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Vybudovali ho v rokoch 2004 až 2006. Výrobu automobilov, ako aj motorov pre osobné autá, spustili v decembri 2006. Na Slovensku v súčasnosti Kia zamestnáva viac ako 3800 ľudí. Vyrába modely Kia cee’d v dvoch karosárskych úpravách – päťdverový cee’d, Sportswagon, športovo-úžitkový Kia Sportage a rodinné MPV Kia Venga. Od začiatku sériovej výroby opustilo brány závodu už viac ako tri milióny vozidiel a vyše 4,5 milióna motorov.


AUTOR: © Zoznam/jv, zdroj TASR
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku