18.12.2017

Nové skúšobné centrum BMW bude v Českej republike

Bude to prvý vývojový areál spoločnosti vo východnej Európe.

Je navrhnutý na testy prelomových technológií v oblastiach elektrifikácie, digitalizácie a autonómneho riadenia, pričom investície dosiahnu trojciferné hodnoty v miliónoch eur.

Predstavitelia spoločnosti BMW Group, vlády Českej republiky a zástupcovia Karlovarského kraja v Prahe oznámili začiatok výstavby nového skúšobného centra. Objekt vyrastie na ploche približne 500 hektárov v Karlovarskom kraji, blízko Sokolova a neďaleko hraničného priechodu Svatý Kříž/ Waldsassen.

Je to približne dve a pol hodiny jazdy automobilom od hlavného výskumného a vývojového centra FIZ (Forschungs und Innovationszentrum) spoločnosti BMW Group v Mníchove. Prevádzka nového skúšobného strediska BMW Group, ktoré poskytne prácu niekoľkým stovkám zamestnancov, sa spustí začiatkom budúceho desaťročia.

Dr. Herbert Grebenc, BMW AG, Human Resources, Senior Vice President Real Estate Management, Corporate Security, pri predstavení projektu v Prahe prehlásil: „BMW Group je na čele vývoja moderných technológií. Ako inovatívna spoločnosť máme za cieľ priniesť našim zákazníkom tie najlepšie a emotívne najsilnejšie zážitky z jazdy a vytvoriť digitálne prepojenie medzí ľuďmi, vozidlami a službami. V plánovanom vývojovom centre v Sokolove budeme pokračovať napríklad v zdokonaľovaní v revolučných oblastiach, akými sú elektromobilita, digitalizácia, autonómne riadenie ako aj asistenčné systémy.“

Aktuálne vývojové centrá v Aschheime neďaleko Mníchova, v Miramas (Francúzsko) a v Arjeplogu (Švédsko) už nemajú dostatočné kapacity na splnenie ďalších požiadaviek na testovanie. Spoločnosť sa preto v niekoľkých uplynulých mesiacoch zaoberala hľadaním vhodných strategických oblastí v Nemecku a v susedných krajinách. Dr. Herbert Grebenc vysvetľuje rozhodnutie o voľbe Českej republiky: „V Sokolove sme našli ideálne podmienky a lokalitu na testovanie vozidiel. Otvorenie prvého vývojového centra vo východnej Európe vytvorí nové možnosti a súčasne bude míľnikom v histórii našej spoločnosti. Spolupráca s vlastníkom pozemkov, so spoločnosťou Sokolovská uhoľná, ako aj so všetkými politickými zástupcami, bola extrémne pozitívna a je založená na vzájomnej dôvere.“

Tomáš Hüner, minister priemyslu a obchodu, pri príležitosti oznámenia dodal: „V súvislosti s oznámením investície BMW v Karlovarskom kraji do vybudovania skúšobného centra pre nové automobilové technológie sa pripravuje spoločná Deklarácia o spolupráci medzi vládou ČR a spoločnosťou BMW Group. Vláda sa návrhom tejto deklarácie po odbornej stránke bude zaoberať v najbližšom období. Ministerstvo priemyslu a obchodu veľmi víta takéto typy investícií, ktoré okrem vysoko kvalifikovaných a špecializovaných pracovných pozícií prinesú českej ekonomike tiež vysokú pridanú hodnotu."

Jana Vildumetzová, hajtmanka Karlovarského kraja, vyzdvihla význam nového skúšobného centra BMW Group pre celý región: „Pre Karlovarský kraj majú plány takého dôležitého investora, akým je nemecká automobilka BMW, absolútne zásadný význam. Náš región patrí k trom štrukturálne postihnutým krajom v republike, chýba tu výskum, vývoj a inovácie, zápasíme s chýbajúcimi pracovnými miestami, navyše Sokolovsko postihne v budúcnosti postupný útlm ťažby a ľudia budú hľadať nové uplatnenie.

Vďaka ponuke stoviek nových pracovných miest v súvislosti s vybudovaním skúšobného centra pre autonómne vozidlá v oblasti Veľkej podkrušnohorskej výsypky a vzhľadom na vznik vývojového pracoviska môžeme začať písať úplne novú kapitolu rozvoja regiónu. Občanom Sokolovska a celého kraja sa otvoria veľmi atraktívne pracovné príležitosti. Zámer prichádza v pravý čas a my vynaložíme všetko potrebné úsilie na to, aby bolo vedenie Karlovarského kraja pre spoločnosť dobrým partnerom a oporou pri uskutočňovaní všetkých plánov.“

Karel Kučera, generálny riaditeľ spoločnosti CzechInvest, zdôraznil význam tejto investície pre Českú republiku: „Dnes úspešne završujeme dva a pol roka trvajúce rokovania, za ktorými len na českej strane stojí práca viac než 200 ľudí z najrôznejších rezortov a inštitúcií na celoštátnej i regionálnej úrovni. Skúšobné centrum BMW je výstavným príkladom investícií s vyššou pridanou hodnotou, o ktoré sa teraz Česká republika zaujíma, a o ktoré sa v CzechInveste v ostatných rokoch usilujeme.“

Spoločnosť BMW Group už v roku 2016 oznámila, že v novom stredisku v Unterschleißheime neďaleko Mníchova sa bude koncentrovať na získavanie skúseností v oblastiach konektivity automobilov a systémov pre automatizovanú jazdu. Po dokončení bude v novej lokalite pracovať viac než 2 000 zamestnancov na rôznych úlohách od vývoja softvéru až po reálne testy na cestách s cieľom prípravy ďalšieho kroku smerom k systémom plne autonómnej jazdy. Intenzívna a rýchla spolupráca a rozhodovanie v rámci tímov situovaných vo vzájomnej blízkosti znamenajú novú štruktúru usporiadania.

Súčasne s otvorením strediska v roku 2017 sa začalo so stavbou 40 vývojových prototypov vozidiel BMW radu 7 určených na testovanie systémov pre vysoko a plne autonómnu jazdu na diaľniciach i v mestskom prostredí. Tieto vozidlá sa budú používať v miestnych podmienkach kooperujúcich spoločností Intel (USA), Mobileye (Izrael) a BMW Group (Mníchov).

 Časová os – Vývojové strediská BMW Group.

1971                 BMW Group otvára centrum pre meranie v Aschheime pri Mníchove

1986                 BMW Group otvára skúšobné centrum v Miramas v južnom Francúzsku

2006                 BMW Group otvára skúšobné centrum v Arjeplogu na severe Švédska (približne 55 km za polárnym kruhom)

od 09/2015      V rámci krátkodobého prenájmu využíva BMW Group letisko Hof-Plauen na testovanie vozidiel v danej oblasti (vrátane testov asistenčných systémov).

Komentáre k článku