25.10.2016

Toyota bude v Poľsku vyrábať nové prevodovky a benzínové motory

Spoločnosť Toyota Motor Europe plánuje spustiť v Poľsku výrobu hybridných prevodoviek a dvoch zážihových motorov.

Koncom roku 2018 sa v poľskom Walbrzychu v závode Toyota Motor Manufacturing Poland začnú montovať hybridné prevodovky typu transaxle. No už od roku 2017 sa v závode Toyota Motor Industries Poland v Jelcz-Laskowiciach začnú vyrábať nové zážihové motory.

Ako prvý sa začne vyrábať motor s objemom 1,5 l a druhý, 2,0-litrový, príde na rad v roku 2019. Tieto projekty predstavujú dokopy investíciu vo výške cca 150 mil. eur, čím celkové doterajšie investície automobilky do výrobných závodov v Poľsku od roku 2002 presiahnu čiastku 950 mil. eur.

„Toyota vždy hľadá spôsoby, ako využívať miestne zdroje, a prispôsobuje sa trendom na trhu s cieľom dosiahnuť trvalo udržateľný rast,“ povedal Johan van Zyl, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Toyota Motor Europe  a dodal: „Veľmi nás teší, že výrobu ďalších benzínových motorov a hybridných prevodoviek prinášame sem do srdca Európy, do poľských závodov, kde naši pracovníci preukázali mimoriadnu kvalitu a konkurencieschopnosť.“

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP), bola založená roku 1999 a sídli v dolnosliezskom vojvodstve. Výrobu spuatila v apríli 2002 v poľskom Walbrzychu. V súčasnosti sa tu vyrábajú 1,0-litrové benzínové motory a prevodovky pre Toyotu AYGO z Českej republiky a Toyotu Yaris vyrábanú vo Francúzsku. Ďalej sa tu vyrábajú prevodovky pre 1,0- až 1,8-litrové motory určené na montáž do modelov Auris a Avensis vyrábaných vo Veľkej Británii, Corolla a Verso vyrábaných v Turecku, resp. pre Toyotu Corolla vyrábanú v Juhoafrickej republike. Ročná výrobná kapacita závodu dosahuje cca 371 tis. motorov, resp. 720 tis. prevodoviek. Vlani (2015) sa tu vyrobilo 220 tis. motorov a 410 tis. prevodoviek. Spoločnosť TMMP zamestnáva približne 1500 pracovníkov na stály úväzok.

Hybridná prevodovka typu transaxle, ktorej výroba sa plánuje v závode TMMP, predstavuje kľúčovú súčasť hybridnej pohonnej sústavy Toyoty a bude montovaná v kombinácii s 1,8-litrovým motorom ZR. Tento hybridný pohon sa využíva vo všetkých vozidlách Toyota Auris Hybrid a Auris Touring Sports Hybrid predávaných v Európe. Objaví sa aj v novom crossoveri Toyota C-HR, ktorý sa začne vyrábať koncom tohto roka. Hybridná prevodovka pre model Auris sa dnes vyrába vo firme Toyota Motor Corporation v Japonsku a následne dováža do Európy. S ohľadom na zintenzívnenie lokálnej výroby komponentov hybridnej prevodovky budú v závode TMMP spustené aj niektoré práce v oblasti výskumu a vývoja vo forme testovania výrobných materiálov.

Hybridný pohon je pre Toyotu kľúčový a odlišuje ju od ostatných. Spoločnosť Toyota Motor Europe očakáva, že do roku 2020 bude mať každé druhé predané vozidlo Toyota hybridný pohon. V súčasnosti tvoria hybridné vozidlá 31 % objemu predaja značky v Európe. 

Toyota Motor Industries Poland (TMIP) bola založená roku 2002 a začala vyrábať v roku 2005 v poľských Jelcz-Laskowiciach, ktoré sa nachádzajú v dolnosliezskom vojvodstve. Výrobný sortiment v súčasnosti tvoria vznetové 1,4-litrové motory D-4D pre Toyotu Yaris francúzskej výroby, Toyotu Auris vyrábanú vo Veľkej Británii a Toyotu Corolla vyrábanú v Turecku a Juhoafrickej republike. Do apríla 2015 sa tu vyrábali aj 2,0- a 2,2-litrové vznetové motory D-4D pre modely Avensis, Auris a Verso. V súčasnosti tu pokračuje výroba niektorých týchto motorov na vývoz a na náhradné diely. Dnešná výrobná kapacita závodu predstavuje asi 180 tis. motorov ročne. Vlani sa v tomto závode vyrobilo 75 500 motorov. TMIP zamestnáva približne 500 pracovníkov na stály úväzok. Montáž 1,5-litrového zážihového motora pre Toyotu Yaris bude spustená vo februári 2017 a 2,0-litrový zážihový motor rozšíri výrobný sortiment závodu koncom roku 2019.

Jozef Vydra
ZDROJ: Toyota

Komentáre k článku