27.03.2014

V Tokiu začali testovať ultra-kompaktný elektromobil „i-Road“

V širšej oblasti Tokia budú až do začiatku júna budú prebiehať obmedzené skúšobné jazdy.

Toyota Motor Corporation spustila zákaznícke testovanie elektrického osobného prepravníka „i-Road“ s cieľom zhodnotiť praktickosť tohto elektromobilu v každodennej mestskej premávke.

Elektromobil i-Road predstavila Toyota na 43. ročníku tokijského autosalónu (2013). Ponúka celkom nové skúsenosti s osobnou prepravou- Spája totiž výhody motocykla s pohodlím a stabilitou osobného automobilu. 

Model i-Road, určený na zákaznícke testovanie v Tokiu, vychádza z autosalónového konceptu, no teraz je k dispozícii v piatich rôznych farbách a prináša lepší výhľad a jednoduchšie použitie aj manévrovateľnosť.

Toyota dá k dispozícii celkovo 10 vozidiel pre približne dvadsať účastníkov tohto testovania. Sú medzi nimi zástupcovia širokej verejnosti aj odborníci monitorujúci nové trendy a odvetvoví špecialisti. Toyota plánuje zhromažďovať názory účastníkov na pocity za volantom, celkovú spokojnosť, jednoduchosť použitia v prostredí mesta a voľbu cieľového miesta.

Elektromobil i-Road okrem toho od počiatku marca podstupuje ďalšie skúšky na verejných komunikáciách v Toyota City v rámci projektu mestskej dopravy Ha:mo, ktorý Toyota pripravila s cieľom skúmať potenciál spoločnosti s nižšou uhlíkovou stopou, s využitím moderných technológií na podporu mobility. Toyota vďaka tomu bude pokračovať vo svojom výskume ultra-kompaktných elektromobilov pre optimálne cestovanie na krátke vzdialenosti v mestskom prostredí.

Hlavné technické údaje vozidiel  Toyota i-Road zapojených do overovacieho testovania v Toyota City a v Tokiu:

Dĺžka

2 345 mm

Šírka (mm)

870 mm

Výška

1 455 mm

Rázvor

1 695 mm

Pohotovostná hmotnosť

300 kg*2

Rozmery pneumatík

Vpredu

80/90 R16

Vzadu

120/90 R10

Počet miest

1

Stopový polomer otáčania

3,0 m

Pohon

2 elektromotory

Najvyššia rýchlosť

60 km/h

Dojazdová vzdialenosť na jedno nabitie

50 km*3

Typ akumulátora

lítium-iónový

 

 

 

 

 

 

2Hmotnosť samotného vozidla (bez cestujúcich a batožiny)

 

 

 

 

 

 

 

3Cieľová vzdialenosť pri jazde ustálenou rýchlosťou 30 km/h

Jozef Vydra
ZDROJ: Toyota

Komentáre k článku