2024-05-15 10:50:00
Prvý Cybertruck na totálku
Prvý Cybertruck na totálku
Zdroj: @greggertruck via X, @kc_re_ via X, Dale Gribble via FB

Prvý Cybertruck je na totálku? Dostal bombu do boku. Ako dopadlo druhé auto?

Internetom práve lietajú zábery prvého Cybertrucku od Tesly, ktorý s veľkou pravdepodobnosťou skončí ako totálna škoda.

Informácie o presnom mieste a vine zúčastnených strán zatiaľ nie sú úplne zrejmé, je však evidentné, že pri nehode za veľkou mlákou musela odťahovka odtiahnuť výrazne poškodený Cybertruck od Tesly. Fotky ako prvý priniesol FB užívateľ Dale Gribble v skupine Cybertruck.

Keďže ide o revolučné auto, ktoré využíva tzv. exoskeleton, teda pevnostnou konštrukciou sú vonkajšie ocelové pláty, na poriadnu bombu do tohto auta v reálnom prostredí sa čaká už odkedy auto začalo schádzať z výrobnej linky.

Nikto síce užívateľom a majiteľom tohto unikátneho auta nepraje nič zlé, no v skutočnosti máme my a aj odborníci len strohú predstavu o tom ako sa zachová toto auto pri reálnych nehodách. Doteraz tu bolo pár škrabancov a menších nehôd, no poriadnu bombu Cybertruck ešte v uliciach neschytal.

To sa zmenilo potom, čo do bočnej časti Tesly Cybertruck vrazilo SUV od Fordu - pravdepodobne stredne veľký model Edge. Na Tesle vidieť výrazné poškodenia dverí i stĺpiku a ďalších "mäkkších" komponentov okolo. Nepochybne by takýto náraz do bežného auta so samonosnou konštrukciou urobil výraznejšiu dieru ako v tomto prípade. Pohľad na Edge hovorí presne tou istou rečou - Edge v tomto prípade ťahal za kratší koniec a deformačné zóny auta mali čo robiť, aby silu nárazu stlmili. Náraz SUV do pikapu bol s plným prekrytím, vidieť jasne amputovaný nos a výrazne rozbitú prednú časť auta.

Škody na Cybertrucku vyzerajú podstatne menšie, no netreba zabúdať, že toto auto si vonkajším skeletom chráni aj masívnu batériu, ktorá po vzore Tesly má iba 5 cm buffer na bokoch. Samozrejme, aj ju chránia deformačné zóny pod samotnou oceľou, no je dosť možné, že poškodená je aj batéria. To však z prvotných správ nie je jasné. Ak sa náraz dostal až k batérii, je viac ako isté, že toto auto poisťovňa vyhlási za totálnu škodu. Na odpis bude auto pravdepodobne aj tak, opraviť by sa to síce dalo, no cena bude podľa viacerých zdrojov privysoká, i keď to na prvýpohľad vyzerá, že "stačí vymeniť" dvere ako píše užívateľ greggertruck... Čo poviete vy?

Aj z týchto záberov je ale celkom zrejmé, že Cybertruck veľa tolerantnosti k menším autám nemá. Vyzerá to tak, že uplatnenie deformačných zón je takmer výhradne na druhom aute. To môže do veľkej miery zhoršiť šance na vyviaznutie z nehody pre obe strany, i keď v ochrane pasažierov sú aj ďalšie prvky vrátane airbagov, ktoré pri náraze Cybertruck využil. O zraneniach účastníkov v SUV nie sú známe informácie, vodič Cybertrucku, ktorý bol v aute sám má len menšie zranenia.


AUTOR: © Zoznam/jh

Komentáre k článku


Stream naživo