24.01.2022
Civia od CAF
Civia od CAF
Zdroj: caf.net

Vodíkový vlak sa stáva realitou. Toyota mu postavila strešné palivové články

Toyota dodala prvé palivové články pre unikátny vodíkový vlak.

Automobilka Toyota vyvinula a dodala prvých šesť modulov palivových článkov pre nový vodíkový vlak FCH2RAIL. Unikátna súprava bude kombinovať odber elektriny zo štandardného trakčného vedenia s bezemisným vodíkovým pohonom bez potreby vonkajšieho zdroja. Prototypom je elektrický osobný vlak CIVIA španielskeho výrobcu CAF, ktorý poskytol železničný dopravca Renfe.

Projekt začal na začiatku minulého roku a Toyota je jeho súčasťou práve ako dodávateľ vodíkovej technológie. Dodané palivové moduly sú postavené na najnovšej technológii Gen2, ktorá prináša vyšší výkon a vyššiu hustotu energie v kompaktnejšom vyhotovení.

Konštruktéri sa rozhodli pre ploché usporiadanie modulov umožňujúce čo najefektívnejšie začlenenie do strešného priestoru prototypu vlaku.

Na základe dodaných modulov teraz môžu ďalšie vývojárske tímy dokončiť unikátny hybridný dvojrežimový systém pohonu vlaku. Po dokončení montáže spustí konzorcium prvé funkčné testy a skúšobnú prevádzku na schválenie na španielskych a portugalských železniciach.

Cieľom projektu je vyskúšať systém hospodárenia s energiami a overiť spoľahlivosť a životaschopnosť riešenia pre bezemisné vlaky na vodík. Financovanie projektu FCH2Rail zaisťuje spoločný podnik FCHJU (Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking).

Fotky palivových článkov ako i ďalšie fotky štandardného vlaku CIVIA od CAF pre dopravcu Renfe nájdete v galérii.

 

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Toyota

Komentáre k článku


Stream naživo