27.03.2020

Poliaci vymysleli Drive-Thru spoveď: Vyspovedáte sa priamo z auta

Veľkonočné sviatky sa blížia a zdá sa, že COVID-19 poškodí aj tento veľký sviatok.

Kresťania na celom svete budú o dva týždne oslavovať Veľkú noc. Tak ako u nás, aj v Poľsku sú kostoly zatvorené a zdá sa, že zostanú aj počas sviatkov. Riešenie sa dá nájsť na všetko, aj na dodržiavanie zvýšených hygienických opatrení pri spovedi. Veriaci sa nebudú musieť tlačiť v radoch pred spovednicami, zároveň nebudú musieť vykonávať spoveď v stiesnených priestoroch tvárou v tvár. Spovednice by sa po správnosti mali počas pandémie po každej spovedi dezinfikovať – a nie pre hriechy, ktoré tam odznejú.

Kňaz v obci Rogalin na západe Poľska ponúka svojim farníkom možnosť veľkonočnej spovede z pohodlia ich vlastných áut, keďže v krajine v čase boja proti koronavírusu platí nové opatrenie zakazujúce zhromažďovanie ľudí. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AFP.

"Už sme s touto metódou začali... Zajtra mám stretnutie s päťčlennou rodinou a na budúci týždeň si mám vypočuť spoveď farníka, ktorý sa prizná ku každému hriechu, akého sa za celý svoj život dopustil," povedal pre AFP kňaz Adam Pawlowski.

Kňaz z dediny Rogalin plánuje spovedať veriacich tak, že zaparkuje svoje auto v uličke pri kostole a stiahne okienko pre každého farníka, ktorý sa bude spovedať taktiež zo svojho auta. To zaparkuje najmenej v 1,5-metrej vzdialenosti od farárovho vozidla, aby sa obaja vyhli prípadnej nákaze koronavírusom.

Každý rok príde pred Veľkonočnými sviatkami na spoveď mnoho Poliakov. Katolíkmi je väčšina spomedzi 38 miliónov obyvateľov tejto členskej krajiny EÚ.

V Poľsku dosiaľ zaznamenali už 1120 prípadov ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom, vrátane 14 úmrtí.

Miestne cirkevné úrady veriacim pripomínajú, že spoveď cez telefón alebo cez internet nie je platná. Zároveň však tvrdia, že spoveď - s osobnou účasťou - sa nemusí konať priamo v kostole.

Ľudia na celom svete sa snažia napriek mimoriadnym okolnostiam okolo pandémie koronavírusu žiť čo najnormálnejší život, a to sa týka aj viery. V USA sa napríklad kňazi ľudí spovedajú bez toho, aby vystúpili zo svojho auta. Na internete sa tiež pre veriacich konajú hromadné omše a iné iniciatívy pre veriacich.


FOTO: TASR
AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku