02.08.2018

Havlova Lancia Kappa zmenila majiteľa. Predala sa za vysokú sumu

Súkromné vozidlo posledného československého prezidenta Václava Havla mení vlastníka po dvanástich rokoch.

Lancia Kappa po prezidentovi Václavovi Havlovi má nového majiteľa

Súkromné vozidlo posledného československého prezidenta Václava Havla mení vlastníka po dvanástich rokoch.

Tmavo modrú Lanciu Kappu kúpil Václav Havel deň pred svadbou s herečkou Dagmar Veškrnovou. Za deväť rokov s Lanciou najazdil okolo 30-tisíc kilometrov a v roku 2006 ju predal vtedajšiemu majiteľovi AAA AUTO. Odvtedy talianske vozidlo prakticky nenajazdilo žiadne kilometre a zostalo tak v úplne autentickom stave.

Posledný majiteľ vozidla a zakladateľ autobazárov AAA Anthony Denny už pred časom ukončil svoje aktivity v oblasti strednej Európy. Aj napriek vlastníctvu obrovského automobilového múzea klasických áut v Austrálii sa rozhodol, že vozidlo po poslednom československom prezidentovi Havlovi by malo ostať v jeho domovskom regióne, pre ktorý má ako historický artefakt oveľa väčší význam. „Sme veľmi radi, že pán Denny dal dôveru našej značke Mototechna Classic, pod ktorej hlavičkou sa tento unikátny kúsok v nedeľu predal v prepočte za 15 600 eur (400 000 Kč),“ hovorí prevádzkový riaditeľ siete AAA AUTO Petr Vaneček.

„V priebehu prvých dní od zverejnenia inzerátu nás kontaktovalo deväť vážnych záujemcov. Od chvíle, kedy sa Lancia po prezidentovi Havlovi objavila v našej internetovej inzercii, si vozidlo prezrelo cez 2000 ľudí. Automobil pochopiteľne vzbudzoval veľkú pozornosť aj na pobočke v Prahe, kde bol vystavený,“ doplňuje Jindřich Topol, regionálny manažér výkupu medzinárodnej siete AAA.

Lancia Kappa bez zaujímavej histórie sa dá dnes zohnať za cenu od 500 až do 2000 eur v závislosti od technického stavu, pekné a zachovalé kúsky od štyroch tisíc eur. „Cena vozidiel po slávnych osobnostiach, hlavne tých s celosvetovým presahom, ktorým bol aj prezident Václav Havel, sa určuje relatívne ťažko. Spravidla si aktuálny majiteľ zvolí sumu, ktorú by chcel za vozidlo dostať a čaká, až sa nájde potenciálny kupujúci, pre ktorého je vlastníctvo vozidla zaujímavé. Pri určení ceny sme zároveň vychádzali aj z predaja prvej prezidentskej Lancie, ktorú pred niekoľkými rokmi získal nový majiteľ za podobnú sumu,“ uzatvára Jindřich Topol.


AUTOR: © Zoznam/JH
ZDROJ: AAA Auto

Komentáre k článku