11.07.2018

Dendrobium D-1: hyperšport s výkonom 1800 koní sa predstaví v auguste

Dendrobium D-1 je elektrický hyperšport, ktorého oficiálna premiéra príde 30. augusta.

Dendrobium D-1 sa svetu už ukázal. Bolo to na autosalóne v Ženeve minulý rok. Teraz ale chystá premiéru v sériovej podobe. Odohrá sa podujatí Salon Privé v Británii. Práve tam teraz vznikla spoločnosť zastrešujúca jeho výrobu a predaj.

Dendrobium vedie Nigel Gordon-Stewart. Počuť ste o ňom mohli v súvislosti s dávnejším pokusom o prebratie britského výrobcu športových áut TVR. Aj keď mu jeho pokus nevyšiel, s novým vlastníkom sa spojil a stal sa manažérom firmy. Následne sa s ruským majiteľom TVR poškriepil a ich škriepka skončila na súde. To je ale iný príbeh.

Gordon-Stewart to očividne skúsil znova a tentoraz čisto elektricky. Dendrobium D-1 je elektromobil s veľmi zaujímavými parametrami. Dosahuje pomer výkonu a hmotnosti na úrovni 1:1. Takých áut veľa nenájdete. Spomenúť stačí Koenigsegg One:1 s výkonom 1360 a hmotnosťou 1360 kilogramov.

Dendrobium ide ešte ďalej. Jeho hmotnosť je len 1750 kilogramov, jeho výkon je rovných 1800 koní. Krútiaci moment je masívnych 2000 Nm. Iste mu tých 50 chýbajúcich kilogramov k dokonalosti odpustíte, stačí na sedadlo spolujazdca posadiť niečo nežné, pekné a ľahké a pomer bude dokonalý...

Za nízku hmotnosť vďačí D-1 využívaniu extrémnie ľahkých a pevných materiálov. Auto by malo byť „celé“ z karbónových vláken a ďalších extrémnych materiálov. Dozaista bude extrémna i cena, na ňu, rovnako i na dojazd a kapacitu batérii si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Zdá sa však, že D-1 nie je len uchvacujúci koncept na vylákanie peňazí od investorov, ale skutočne sa dočká sériovej výroby.


AUTOR: © Zoznam/jh

Komentáre k článku