19.03.2018

Volkswagen ID R – hyperšport už toto leto ukáže, čo dokážu elektromobily

Volkswagen ukázal rendery svojho najnovšieho športového počinu. Už o tri mesiace ukáže, čo elektromobil dokáže.

Volkswagen nielenže verí elektromobilite, je tiež odhodlaný postaviť úplne samostatný modelový rad elektromobilov s označením ID. Na autosalóne v Ženeve ukázal koncept prémiového automobilu, ktorý by sa už o pár rokov mohol stať akýmsi elektrickým Phaetonom a vlajkovou loďou značky. Teraz ukázal počítačové skice hyperšportu, ktorým chce dokázať, čoho sú moderné elektromobily schopné.

Pôjde o elektrické športové vozidlo s pohonom všetkých kolies, ktoré už stavia športová vetva značky. Cieľom je o tri mesiace (jún) zaútočiť na legendárnu horskú cestu jazdenú v podujatí typu preteky do kopca v smere na vrchol Pikes Peak. Vrchol už desaťročia láka fanúšikov motorizmu a konštruktérov. Obrovským prevýšením a vysokou finálnou nadmorskou výškou kladie azda najextrémnejšie nároky na techniku i na vodiča. Štart trasy je vo výške 2800 m.n.m a cieľ vo výške 4300 m.n.m. Trasa je dlhá 19,9 kilometra a aktuálny rekord s elektromobilom drží od roku 2016 s časom 8 minút 57.1 sekundy Rhys Millen v prototype sponzorovanom značkou Toyota. Volkswagen bol naposledy na Pikes Peak v roku 1987 v dvojmotorovom VW Golf s výkonom 652 koní. ID R Pikes Peak bude riadiť Romain Dumas, ktorý na preteku do kopca Pikes Peak získal prvenstvá v rokoch 2014, 2016, 2017.

Zdolanie najznámejšej jazdy do vrchu by nielenže malo ukázať, čo dokážu moderné elektromobily, ale tiež ukázať ako vážne to Volkswagen myslí s elektromobilitou. Volkswagen nezverejnil žiadnu technickú informáciu o vozidle, budeme si na ne musieť počkať. Z renderov je ale celkom jasné, že pôjde o vozidlo s extrémne ľahkou a tuhou konštrukciou z najnovších kompozitných materiálov. Masívne prítlačné krídlo a mimoriadne aerodynamická karoséria zas poukazujú na enormný výkon, ktorým by auto malo disponovať.

 

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: VW, AutoCar

Komentáre k článku