2025-04-07 08:21:00
Mazda 6e
Mazda 6e
Zdroj: Mazda

Mazda 6e je už v predaji. Ktorá verzia je lepšia?

Mazda 6e vstupuje do čoraz väčšieho segmentu prémiových elektrických limuzín.

Auto medzigeneračne vymenilo platformu, pohon i zdroj energie. Je väčšie, reprezentatívnejšie a aj drahšie. Ceny ale Mazda nastavila dobre. Výbavy sú pritom nastavené tak ako sa na auto pôvodom z Číny patrí. Plná výbava a ešte plnšia výbava, tak by sa dali nazvať výbavové stupne Takumi a Takumi Plus. Model je aktuálne možné na Slovensku predobjednávať. Výbava Takumi s menšou batériou štartuje na cene 44 590 eur. Verzia s predĺženým dojazdom a výbavou Takumi je od 46 540 eur. Takumi Plus s menšou baterkou je od 46 190 eur, Takumi Plus a Long Range model je za 48 140 eur.

Rozdiel medzi výbavami je v koženom čalúnení. Eko Koža je na sedadlách a volante výbavy Takumi. Takumi Plus dodá pravú kožu Nappa Tan v kombinácii so semišom. Kožený volant je dvojfarebný. Takumi Plus pridá ešte špeciálne materiály ako čiernu textilnú strechu, semišový stredový panel, či titánové mriečky ventilácie. Odlišnosťou je tiež prítomnosť slnečnej clony na panoramatickej streche. Takumi si vystačí s izolačnou vrstvou v skle.

Oba výbavové stupne majú už v štandarde tepelné čerpadlo, adaptívny tempomat s balíkom množstva ďalších asistentov, infotainment Sony na 14,6 palcovom displeji a aj s 10,2 palcovým digitálnym prístrojovým štítom. Obe autá majú 64 farieb ambientného osvetlenia, audiosústavu Sony Pro so 14-timi reprákmi a aj 50 palcový head-up displej s rozšírenou realitou premietaný priamo na čelné sklo. Model má na dĺžku 4921 mm, rázvor je 2895 mm, objem kufra 466 litrov, pričom dostupný je aj 72 litrový frunk (predný kufor). Hmotnosť oboch verzií je tesne pod 2 tony a brzdený príves môže mať 1500 kg.

Väčšie odlišnosti sú medzi batériami. Tie ponúkajú brutto kapacitu 68,8 kWh a 80 kWh. V prvom prípade je maximálny kombinovaný dojazd 479 km, v druhom prípade je to 552 km. Menšia batéria má chémiu LiFePo – železo-fosfát, väčšia je NCM – nikel-kobalt-mangán. Zásadný rozdiel je vo výkone nabíjania. Kým menšia baterka zvládne DC nabíjanie 165 kW, väčšia dodá takmer o polovicu nižší výkon 90 kW. To znamená, že kým jednu treba nabíjať častejšie, ale nabijete ju rýchlejšie, druhú treba nabíjať menej často, no nabíjanie bude aj na rýchlonabíjačke trvať dlhšie. V našich končinách to aj tak nehrá veľkú úlohu, pretože u nás ani 90 kW nie je štandardom DC nabíjania, no tí, ktorí chcú dnes populárnejšiu a trvácnejšiu chémiu nemusia za väčšou kapacitou až tak smútiť. V prospech menšej baterky hrá tiež vyšší výkon – 190 kW vs 180 kW. Krútiaci moment 320 Nm je totožný, LR verzia je o 0,2 sekundy v šprinte pomalšia (7,6 vs. 7,8 s).


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Mazda

Komentáre k článku


Stream naživo