2024-06-02 12:27:00
Nový BYD Qin L
Nový BYD Qin L
Zdroj: autohome.com.cn

BYD predstavil revolučný hybrid. Dojazd 2100 km. Neuveríte akú má cenu. Toto je on

BYD v priebehu tohto týždňa šokoval nielen čínske publikum, ale aj konkurentov.

Cifry, ktorými opísal schopnosti svojho nového hybridu sú neuveriteľné a rýchlo obleteli svet. Pozrime sa teraz detailnejšie na to, čo vlastne nový Qin L dokáže a ako to robí. O aute dôsledne informuje carnewschina a autohome.com.cn

Qin L je nový model automobilky BYD. Podkapotou bude mať nový hybridný systém už piatej generácie od čínskeho výrobcu. Ten sa chváli tromi kľúčovými údajmi - 46,06 %, 2,9 l, 2100 km. Prvý údaj opisuje termálnu účinnosť. BYD tvrdí, že jeho 1,5 litrový motor dosahuje najvyššiu termálnu účinnosť vôbec. To v kombinácii s pokročilým hybridom kombinujúcim planétovú prevodovku so spojkami s dvomi elektromotormi autu zároveň dodáva priemernú spotrebu 2,9 l/100 km. No a keď si zrátate, že auto má nádrž cez 60 litrov, netreba ťažkú matematiku, aby bolo jasné, koľko to auto dokáže prejsť. 

Zdroj: autohome.com.cn

Qin L pritom nie je žiaden drobček, ale seriózny sedan strednej triedy. Teda niečo, čo dnes už v Európe prakticky nekúpite. Tu máme len prémiovú strednú triedu s cenami od 40-50 tisíc eur. Toto auto však má ceny v rozsahu 12 830 eur až 18 120 eur v závislosti od veľkosti elektrického dojazdu a výbavy. Najlacnejšia verzia ponúkne dojazd na úrovni 80 kilometrov, najdrahšie ponúknu 120 km na nabitie. Tento plug-in hybrid dokáže svoju 10,08, respektíve 15,874 kWh batériu nabíjať s výkonom max 6,6 kW. 

Benzínový atmosférický motor dosahuje maximálny výkon 74 kW a maximálny krútiaci moment je 126 Nm. O pohon kolies sa však primárne stará elektromotor, ktorý v prípade slabších verzií ponúka 120 kW a 210 Nm alebo 160 kW a 260 Nm. V prípade potreby sa však sily všetkých motorov môžu spojiť tak, aby auto dosahovalo zaujímavé pružné zrýchlenia. 

Účinnosť spaľovacieho motora dosiahol výrobca zvýšením kompresného pomeru až na 16:1, špecifickými nasávacími otvormi, inteligentným riadením spaľovania, inteligentným ovládaním EGR, inteligentným a variabilným mazaním a ďalšími úpravami práce motora. Zvýšenie efektivity celého systému výrobca dosiahol aj prostredníctvom výmeny batérií s vyššou hustotou, zlepšením chladenia batérie, vylepšenými elektromotormi a samozrejme dôsledne upravenou prevodovkou. 

Zdroj: autohome.com.cn

Qin L má na dĺžku 4830 mm, šírku 1900 mm, výšku 1495 mm a rázvor je 2790 mm. Auto má vpredu zavesenie MacPherson a vzadu štvorprvkové zavesenie. Poháňaná je predná náprava. Automobil nesie moderný dizajn, tuhšiu konštrukciu i bohatú výbavu v kabíne. Tam nájdete 8,8 palcový prístrojový štít a otočný 15,6 displej infotainmentu. Automobil má v základe 6 airbagov, NFC mobilný kľúč, automatickú klimatizáciu, minimálne šesť reproduktorov a veľa ďalšieho. A na akcii, na ktorej BYD auto ukázal i nový hybridný systém zároveň odovzdal kľúče prvým majiteľom vozidiel. 

Samozrejme, dáta z uvedenia vozidla na trh treba brať s miernou rezervou. Ide o papierové údaje. Aj keď môže byť účinnosť spaľovacieho motora takto vysoká, spotreba a aj dojazd zodpovedajú čínskym predpisom a meracím cyklom, ktoré sú ešte o kúsok ďalej od reality ako tie naše. Ak by sme ale napísali, že toto auto zvládne na jedno nabitie a natankovanie prejsť cez 1500 kilometrov, stále by to boli mimoriadne obdivuhodné údaje. 

BYD aktuálne vo veľkom expanduje v Európe a je tak celkom možné, že sa medzi jeho novými modelmi objaví aj Qin L. Výrobca aktuálne intenzívne rokuje s partnermi v jednotlivých krajinách s cieľom nájsť svojich importérov a taktiež dílerskú sieť. Hranica dostupnosti modelov BYD sa postupne posúva smerom na východ, iba pred pár týždňami BYD oznámil partnera v Slovinsku. Príchod výrobcu aj do našich končín je tak už len otázkou času. 

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: carnewschina.com, autohome.com.cn

Komentáre k článku


Stream naživo