27.09.2021

Nová Fabia dnes oficiálne vstupuje na trh. Túto verziu chcú zákazníci najviac

Škoda Fabia dnes prichádza na náš trh so svojou aktuálnou štvrtou generáciou.

Nová Fabia je k dispozícii už aj na testovacie jazdy. V predpredaji si vozidlo rezervovali už stovky zákazníkov, u ktorých prevláda výbava Style a motorizácia 1.0 TSI 81 kW (110 k). 

Nová Fabia štvrtej generácie je opäť väčšia v porovnaní s jej predchodkyňou. Narástla do dĺžky o 111 mm, do šírky o 48 mm, rázvor sa natiahol o 94 mm a batožinový sa zväčšil o 50 l. Prináša technologické, bezpečnostné aj priestorové novinky. Po prvýkrát tak ponúka napríklad možnosť deviatich airbagov, mnohé asistenčné systémy, virtuálny kokpit, vyhrievané čelné sklo či dvojzónovú klimatizáciu. Poskytuje viac vnútorného priestoru, má najviac Simply Clever prvkov v histórii modelu a najnižší súčiniteľ odporu vzduchu vo svojej triede. Už na prvý pohľad zaujme sviežim dizajnom a svetlami s LED technológiou.

Nová Škoda Fabia narástla vo všetkých rozmeroch, zväčšil sa aj jej batožinový či odkladací priestor. Fabia štartuje na cene 11 760 eur. Ponúka štyri benzínové motorizácie s výkonom od 48 kW (65 k) až po 81 kW (110 k). Najvýkonnejšia verzia je k dispozícii aj so sedemstupňovou automatickou prevodovkou. 

Už v základe od výbavového stupňa Active obsahuje Front Assist, Lane Assist, eCall, asistent rozpoznania únavy vodiča, ktoré sú povinné v rámci nových štandardov EÚ. Ďalej má už v základe Easy Light assist, LED predné svetlomety, obmedzovač rýchlosti, Bluetooth či Maxi Dot displej. Nechýba ani na želanie dostupný Travel Assist, Park Assist, Side Assist, Rozpoznávanie dopravných značiek alebo Asistent manévrovania.

V predpredaji je záujem o vyššie výbavy a motorizácie

Najväčší záujem je zatiaľ o najvyššiu výbavu Style, ktorú si zvolila viac ako polovica zákazníkov a o stredný výbavový stupeň Ambition, čo podčiarkuje fakt, že zákazníci preferujú u našich modelov lepšie vybavené verzie. Výbavu Active si totiž objednal len približne každý dvanásty záujemca. Z pohonných jednotiek sa najväčšej priazni teší najsilnejší agregát 1.0 TSI 81 kW (110 k). Pomerne veľký záujem je však aj o motor 1.0 TSI 70 kW (95 k) a 1.0 MPI 59 kW (80 k) s manuálnou prevodovkou. Zaujímavé sú aj ďalšie štatistiky z objednávok. V prípade farby karosérie vedie tradične obľúbená biela Candy, nasledovaná novou šedou Graphite metalízou a novou oranžovou Phoenix metalízou, obe v identickom pomere.

V prípade doplnkovej výbavy sú u zákazníkov Škoda Fabia obľúbené Akčné pakety Plus, ktoré sú k dispozícii pre všetky výbavové stupne. Tieto pakety si zvolilo až 79 % zákazníkov. Najobľúbenejší je Ambition Plus v cene 580 eur, s ktorým zákazník obohatí výbavu vozidla v hodnote 1.269 eur. Tento akčný paket zahŕňa parkovacie senzory vzadu, predné hmlové svetlomety, sklopnú lakťovú opierku vpredu s odkladacou schránkou JUMBO BOX, odnímateľný cupholder a 15“ disky z ľahkej zliatiny ROTARE.

Výbava Style štartuje na cene 14 760 eur. Najobľúbenejší motor z predobjednávok 1,0 TSI 81 kW s manuálnou prevodovkou stojí 15 760 eur, s automatickou prevodovkou je to 17 260 eur. Väčší štvorvalec zatiaľ v ponuke nie je. Prísť by mal budúci rok. 

 


AUTOR: © Zoznam/jh

Komentáre k článku