17.04.2017

Elon Musk chce v septembri ukázať prvý model elektrického ťahača

Tesla plánuje už o niekoľko mesiacov predstaviť elektrické nákladné auto a v krátkosti na to aj prvý elektrický pick-up.

Americká automobilka Tesla predstaví verejnosti svoj prvý model nákladného auta na elektrický pohon už v septembri tohto roku. Vo štvrtok (13.4.) o tom informoval majiteľ firmy Elon Musk. K udalosti malo pôvodne dôjsť o niekoľko mesiacov neskôr. Podnikateľ na Twitteri tiež uviedol, že o 18 až 24 mesiacov ukáže budúcim zákazníkom aj prvý elektrický pick-up.

Musk v polovici minulého roka publikoval Master Plan 2, ktorý obsahoval jeho nové strategické vývojové a realizačné ciele. Uviedol v ňom, že začne vyrábať aj elektrické nákladné autá a autobusy. Pred rokom boli oba dopravné prostriedky len v úvodnej fáze vývoja. Teraz Musk napísal, že „tím podal neuveriteľne dobrý výkon“.

V dlhodobom cieli si vytýčil úlohu vyvinúť paletu robotických automobilov, ktoré budú revolucionalizovať dopravu osôb.

V prvom strategickom programe, ktorý Musk vypracoval pred desiatimi rokmi, mal za úlohu vybudovať automobilku, ktorá za prístupné ceny bude predávať autá na elektrický pohon. Jeho podstatnú časť už zrealizoval. V septembri sa začne sériová výroba modelu 3. Vozidlá sa budú predávať po 35.000 USD (32.925 eur), čo je cena dostupná priemerným Američanom. Na model už dostala Tesla stovky tisíc predbežných objednávok.

Akcie Tesly od svojho založenia v roku 2003 sústavne rastú. Trhovou hodnotou je firma cennejšia ako automobilka Ford a minulý týždeň dokonca raz predstihla už aj General Motors (GM). Tesla vyrobila vlani 76.000 elektromobilov, kým GM dodal na trh 10 miliónov vozidiel. Tesla počas svojej existencie ešte ani raz neskončila ročné hospodárenie so ziskom.

Pochopiteľne, elektrické nákladné vozidlo od Tesly by ani zďaleka nebolo prvým elektrickým nákladným autom. Veď nemecký Daimler elektrické nákladné automobily testuje v reálnej prevádzke a nedávno predstavil svoj prvý sériový elektrický nákladný automobil. 

Navyše sa viacerí odborníci zhodujú, že Tesla elektrický nákladný automobil nepotrebuje. Omnoho dôležitejšie je dotiahnuť nový Model 3 dokonca, rozpumpovať výrobu áut i batérii a naplniť sľuby a objednávky. Ďalšou vecou je, že pre elektrický kamión dnes prakticky neexistuje trh a Tesla na takomto pláne ani nemá čo zarobiť. Na druhú stranu sa už opakovane ukázalo, že práve Musk a Tesla sú mená, ktoré nové trhy dokážu vytvárať a toto by mohlo v konečnom dôsledku pomôcť i "reálnemu" elektrickému nákladnému automobilu od spriazneného Daimleru. 

Ohlásenie prípravy elektrického ťahača môže tiež súvisieť so start-upom Nikola, ktorý svoj "elektrický" ťahač chystá do výroby a o ktorom sa dočítate viac tu. 

 

jh
ZDROJ: TASR

Komentáre k článku