19.05.2016

Subaru Levorg STI sa stáva skutočnosťou. Impreza kombi dostane športovú verziu

Jediná vážnejšia výčitka, ktorú sme voči Levorgu mali, bola práve ohľadom ponuky vrcholovej motorizácie.

A práve túto výčitku si môžeme škrtnúť, teda... viac menej. Subaru totiž prichádza s modelom, ktorého koncept s názvom Levorg S sme mohli vidieť na autosalóne v Tokiu. Automobil ponúkne vyšší výkon a športovejšie parametre ako štandardný Levorg s prepĺňaným boxer motorom s objemom 1,6 litra a výkonom 170 koní.

Subaru Levorg STI je výtvorom športového oddelenia značky Subaru Tecnica International a má predstavovať alternatívu pre tých, pre ktorých je model WRX STI príliš a zároveň pre tých, pre ktorých je štandardný Levorg málo. Taktiež ponúkne karosériu bližšiu k verzii hatchback, ktorá bola pred niekoľkými rokmi stiahnutá z trhu. Pri tom všetkom ale ponúkne väčší batožinový priestor a viac luxusu v podobe dvojfarebného koženého interiéru a podobne.

Podkapotou sa bude s najvyššou pravdepodobnosťou nachádzať dvojlitrový benzínový štvorvalec s protichodnými valcami a s turbodúchadlom. Celkovo by mal mať výkon 177 kW (240 k) a krútiaci moment 350 od 2600 ot/min podľa modelu Forester XT Sport (odlišné nastavenie je možné). Koncept Levorga STI mal daný motor spriahnutý s manuálnou prevodovkou. Levorg STI bude mať okrem silnejšieho motora modifikované nastavenie podvozka pre čo najšportovejšie využitie permanentného pohonu všetkých kolies. 

Športovosť modelu podčiarkuje pozmenený dizajn s drsnejším vzhľadom, komfortne-športové kožené sedadlá, volant potiahnutý alcantarou, červené detaily či strecha urobená z karbónu. 

Z našej skúsenosti bol už samotný Levorg s benzínovou 1,6-tkou s turbodúchadlom a max parametrami 120 kW (170 k) a 250 Nm slušným športovcom. Nižší výkon vynahrádza veľmi dobre nastavená CVT prevodovka a samozrejme vynikajúci pohon všetkých kolies. Napriek tomu autu ešte trocha razancie mohlo chýbať. To sa ale zmení.

Zatiaľ čo je jasné, že Levorg STI nepríde do USA, jeho príchod do Európy nie je úplne výlučený, i keď podľa našich informácií je Levorg STI určený výhradne pre Japonsko. Či to tak bude "navždy" alebo sa tejto modrej potvorky s osemnásťpalcovými diskami a brzdami BBR dočkáme, zostáva zatiaľ záhadou. Isté je, že nebyť obdobných idiotských krokov Subaru, by táto značka mohla mať úplne iné predaje aké v súčasnosti na starom kontinente má. Absurdnosť týchto rozhodnutí podčiarkuje i skutočnosť, že sa zatiaľ pre Európu nehovorí vôbec nič o novej generácii Imprezy sedan a hatchback, ktoré sa už chystajú zaútočiť na USA. 

jh
ZDROJ: Motortrend, carbuzz, Motorautority, Subaru

Komentáre k článku