26.05.2015
Jaguar XFR-S Sportbrake 2014
Jaguar XFR-S Sportbrake 2014
Zdroj: Jaguar

Postaví Jaguar závod u nás? Podľa médií nie. Fico tvrdí, že Slovensko je ešte v hre

Česká republika je spolu s Poľskom údajne najvážnejším kandidátom na stavbu nového závodu britskej automobilky Jaguar Land Rover.

Píšu o tom poľské médiá, podľa ktorých by v závode malo nájsť prácu okolo 6000 ľudí. Špekulácie o umiestnení závodu sa však množia aj na Slovensku a v hre je údajne ešte Mexiko. Informoval o tom server e15.cz.

Jaguar Land Rover, ktorý patrí indickej skupine Tata Motors, hľadá podľa poľských médií pozemok o veľkosti 300 až 500 hektárov. Vo vybranej krajine mieni na ňom postaviť nový závod na výrobu automobilov aj súčiastok a spolu s ním ešte školiace stredisko.

Okrem poľských médií sa o možnom príchode automobilky špekuluje aj na Slovensku s tým, že Jaguar zvažuje stavbu závodu v priemyselnom parku pri Nitre, pričom zamestnanie by mohlo nájsť až 8000 ľudí.

Podľa poľského denníka Puls Biznesu, na ktorý sa odvolal server iDNES.cz, sa však do užšieho výberu záujemcov o investíciu automobilky dostali Poliaci a Česi. Slovensko bolo v hre v predchádzajúcom kole, a to ešte s Maďarskom, tvrdí Puls Biznesu.

Agentúra CzechInvest aj samotný výrobca luxusných vozidiel o prípadnej investícii v ČR odmietli uviesť čokoľvek bližšie. "O prebiehajúcich rokovaniach s potenciálnymi investormi nemôžeme zverejňovať žiadne podrobnosti, teda ani potvrdiť, či vyvrátiť rokovania so zmienenou spoločnosťou," povedala hovorkyňa CzechInvestu Petra Menclová.

Lisa Palmerová z Jaguaru označila všetky posledné články o zámeroch firmy za špekulácie. Podľa nej Jaguar Land Rover posudzuje príležitosti na viacerých trhoch, kde by mohol expandovať. "Diskusie o všetkých potenciálnych výrobných plánoch sú dôverné, žiadne rozhodnutie o budúcich lokalitách na umiestnenie výroby sme zatiaľ neprijali," povedala pre E15.cz Palmerová.

V súčasnosti to teda vyzerá tak, že výroby Jaguárov sa na Slovensku nedočkáme. Podľa premiéra R. Fica je však Slovensko stále v hre. Povedal to v utorok tesne poobede v diskusnej relácii v rádiu Expres s Braňom Závodským. Viac sa k téme nevyjadril, no tvrdil, že správy zahraničných médií v tomto smere sú stále špekulácie, keďže prebiehajú rokovania.

jh
ZDROJ: SITA

Komentáre k článku


Stream naživo