05.03.2015

SUZUKI: iM.4 je retro drobček s pohonom 4x4. iK.2 zas mestský hatchback

Koncept s názvom iM.4 je vrcholom ponuky Suzuki na autosalóne v Ženeve. Je malý, ale veľmi zaujímavý.

Suzuki si do Ženevy prinieslo mimoriadne neobvyklý koncept vozidla. iM.4 je autíčko s dĺžkou iba 3,6 metra. Aj napriek malej veľkosti ponúka pohon všetkých štyroch kolies, vyššiu svetlú výšku, úsporný benzínový štvorvalec s objemom 1,2 litra DualJet a nenapodobiteľný imidž spájajúci retro prvky z obľúbených starších modelov Suzuki s novým pohľadom na dizajn automobilov značky. To v preklade do súčasnej „suzukštiny“ znamená auto stojace niekde medzi Swiftom a Jimny.

Koncept iM.4 stojí na novej platforme malých vozidiel automobilky, ktorá zabezpečuje lepšiu ovládateľnosť, úsporu hmotnosti a pritom nárast tuhosti pre vyššiu bezpečnosť. Koncept má okrem nového úsporného a výkonného motora (s bližšie nešpecifikovanými parametrami) nový systém regeneratívneho brzdenia, ktorý pomáha autu držať spotrebu nízko.

Systém označený ako SHVS – Smart Hybrid Vehicle Suzuki dokáže rekuperovať energiu vynaloženú na brzdenie, následne tak nabíjať elektrický systém vozidla a pritom zabezpečuje energiu pre rýchle naštartovanie motora v režime štart-stop.

Značka Suzuki okrem vozidla iM.4 uviedla aj nový prepĺňaný jednotlitrový priamovstrekový trojvalec s názvom Boosterjet a koncept malého mestského vozidla iK.2, ktoré by mohlo byť predzvesťou náhradníka súčasného Swifta, ale tiež úplne samostatným modelom.

iK.2 je tak ako iM.4 postavený na novej platforme malých vozidiel, no namiesto atmosférického priamovstrekového motora DualJet skrýva Podkapotou 1,0 litrový Boosterjet. iK.2 má dĺžku 4 023 mm a rázvor 2 520 mm, čo naznačuje pomerne veľký priestor v interiéri. Viac o oboch konceptoch sa dozviete v nasledujúcich dňoch.

Pre lepšie pochopenie dizajnu konceptu iM.4 si pozrite toto video:

Ján Hargaš
ZDROJ: Suzuki

Komentáre k článku