12.05.2021

Yaris Cross - nafúknutý Yaris má viac miesta, výšky a 4x4. Má aj slovenské ceny

Zákazníci na Slovensku si môžu začať predobjednávať úplne novú Toyotu Yaris Cross.

Cena nového kompaktného SUV štartuje na úrovni 16 490 €, cena hybridnej verzie na úrovni 19 490 €. Vozidlo bude k dispozícii s piatimi úrovňami výbavy – Active, Comfort, Executive, Adventure a s najvyššou výbavou s názvom Premiere Edition. Outdoorové prevedenie Adventure bude možné zakúpiť od 24 190 €. Na začiatku predpredaja si bude možné objednať aj limitovanú edíciu Premiere Edition. Prvé vozidlá dorazia k zákazníkom v októbri.


Úplne nový model Yaris Cross, s ktorým Toyota po prvýkrát vstupuje do segmentu B-SUV, je postavený na rovnakej podvozkovej platforme GA-B ako nová Toyota Yaris. Hlavným rozdielom je však vyššia poloha za volantom aj väčšia svetlá výška. Vozidlo je oproti klasickému Yarisu celkovo dlhšie, širšie a priestrannejšie. Podvozková platforma zabezpečuje vozidlu výhody v podobe vysokej tuhosti karosérie, nízkeho ťažiska. Auto by malo byť podľa výrobcu ako pohodlné, tak jazdne zábavné.


Hybrid s možnosťou pohonu 4x4
Pre všetky verzie Toyoty Yaris Cross je k dispozícii hybridný pohon. Vychádza zo štvrtej generácie systému s 1,5-litrovým motorom (116 k), ktorý pracuje v Atkinsonovom cykle a ktorý sa po prvýkrát predstavil v novom hatchbacku Yaris. Výrobca očakáva, že Yaris Cross s pohonom predných kolies bude mať emisie CO2 pod 105 g/km, v prípade verzie s AWD-i by emisie nemali prekročiť 110 g/km. 
Yaris Cross ako jediné kompaktné SUV s hybridným pohonom ponúkne inteligentný systém pohonu všetkých kolies (AWD-i). Tvorí ho pohon prednej nápravy elektromotormi spolu so spaľovacím motorom, pričom o prenos energie motorov na kolesá sa stará eCVT prevodovka. Vzadu je ďalší menší elektromotor schopný okamžite reagovať a prenášať svoju energiu na kolesá. Medzi prednou a zadnou nápravou tak nie je žiadne mechanické prepojenie a systém profituje z nižšej hmotnosti, nižších trecích strát a zároveň z rýchlejšieho prenosu "požiadaviek" riadiacej jednotky. Štandardnou súčasťou systému AWD-i sú okrem toho manuálne nastaviteľné režimy „Trail“ a „Snow“, ktoré prispôsobujú prácu pohonu za zhoršenej adhézie. 
Od stredného stupňa výbavy s paketom Style sú vo výbave Yarisu Cross výhradne LED svetlá, vzadu navyše so sekvenčnou aktiváciou smerových svetiel. Štandardom sú aj robustné nástavce prahov a lemy okolo podbehov kolies.


Toyota Smart Connect
Yaris Cross je vybavený úplne novým multimediálnym systémom Toyota Smart Connect, ktorý zákazníkom prináša bezproblémovú konektivitu mobilných zariadení bez použitia káblov. Navigácia s 9“ multimediálnym displejom s jemnou grafikou podporuje online aktualizácie máp prostredníctvom cloudu, dopravné informácie v reálnom čase a informácie o udalostiach na ceste, ako aj vyhľadávanie bodov záujmu online. Majitelia Yarisu Cross si pomocou mobilnej aplikácie môžu do vozidla odoslať vopred naplánované trasy a nastaviť si klimatizáciu v kabíne ešte pred nastúpením do vozidla, a na diaľku je možné vozidlo aj zamykať a odomykať.
Variabilný batožinový priestor
Vozidlo ponúka automatické otváranie výklopnej zadnej časti pohybom nohy alebo praktické dvojité dno batožinového priestoru, ktoré umožňuje ľahko meniť výšku podlahy. Priestranný batožinový priestor so základným objemom 397 litrov možno ešte zväčšiť sklopením sedadiel, ktoré sú delené a samostatne sklápateľné v pomere 40 : 20 : 40. Do vozidla sa tak zmestia lyže, horský bicykel či batožina na týždennú dovolenku vrátane možnosti upevniť náklad pomocou fixačných úchytov.
Predpredaj
Obdobie predpredaja je podporené špeciálnou akciovou ponukou. Cenové zvýhodnenie na jednotlivé výbavy je až do výšky 1 400 €, a zvýhodnené je aj financovanie prostredníctvom programu Toyota Easy s 0 % úrokom. Prvé vozidlá pre zákazníkov dorazia na Slovensko v priebehu októbra. Viac fotografií nájdete v galérii. 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Toyota

Komentáre k článku