27.02.2020

ŽENEVA: Hyundai ukázal výrazne modernizovaný i30. Nové motory, nové služby

Hyundai i30 prejde v Ženeve faceliftom. Nemení len tvár, ale aj výbavy, doplnky a úplne nové sú aj motory.

Spoločnosť Hyundai Motor zverejnila nové podrobnosti o novom modeli i30 pred jeho premiérou na ženevskom autosalóne. Vynovený i30 sa vyznačuje novým dizajnom, pokročilými funkciami konektivity a ponúka elektrifikovanú 48-voltovú mild hybridnú alternatívu, a to dokonca pri dvoch motoroch. Novinkou je tiež verzia i30 N Line pre karosériu kombi. Tu je video, kde si novú i30 môžete pozrieť do detailu: 

Dizajnové prvky inšpirované dizajnom i30 N budú naďalej k dispozícii aj pri modeloch i30 hatchback a fastback.  

Dizajn – viac športového vzhľadu už pre základné verzie

Predná časť sa vyznačuje širším a modernejším postojom. Širšia mriežka má zvýraznený 3D vzor.

Nové sú svetlomety s voliteľnou technológiou MFR LED a nové denné svetlá v tvare V (DRL) dopĺňajú moderný dizajn prednej časti.   V zadnej časti je nový 5-dverový model i30 vylepšený novým dizajnom nárazníka, ktorý bol vyvinutý, aby zlepšil aerodynamický výkon. Zadné kombinované LED-ky majú tiež tvar V.

Nový Hyundai i30 je teraz k dispozícii s novými 16 a 17-palcovými diskami z ľahkej zliatiny.  

Výbava N Line pre všetky typy karosérie

Motoristickým športom inšpirovaná výbava N Line prešla komplexnou aktualizáciou dizajnu pre i30 hatchback a fastback. Teraz však bude po prvý raz k dispozícii aj v novom i30 kombi. Výbava N Line tak bude dostupná pre všetky typy karosérií modelu i30 – hatchback, fastback aj kombi.  V nasledujúcom videu si môžete prezrieť každý detail na vozidlách N Line. 

Vpredu nájdete širšiu strednú mriežku, nové svetlomety a špeciálny dizajn prednej časti. Úplne nový dizajn zadného nárazníka podčiarkuje dynamický charakter rady N Line. Široký difúzor dodáva vozidlu športový akcent, ktorý umocňujú aj nové hmlové svetlá.  

Nový i30 N Line je dodávaný s novým dizajnom kolies so 17 alebo 18 palcami.   Okrem toho nové i30 N Line hatchback a fastback majú upravené odpruženie a riadenie.
Nový Hyundai i30 prichádza s tromi novými farbami exteriéru: Dark Night, Silky Bronze a Sunset Red.

Okrem toho bude naďalej k dispozícii šesť existujúcich farieb: Polar White, Phantom Black, Engine Red, Stellar Blue, Platinum Silver a Olivine Grey.

Dizajn interiéru nového modelu i30 prináša okrem iného nové vetracie otvory vzduchotechniky. Novinkou sú aj tri nové farby interiéru: Pewter Gray, Ebony Brown a Charcoal Grey. V ponuke zostáva aj existujúce čierne prevedenie interiéru. Sedadlá môžu byť potiahnuté látkou, kožou alebo kombináciou oboch, čím vzniká možnosť až ôsmich kombinácií interiéru.  

Nový je 7-palcový digitálny prístrojový panel a tiež väčší 10,25-palcový dotykový LCD displej. Plná kompatibilita so službami Android Auto a Apple Car Play je samozrejmosťou. Od leta 2020 bude k dispozícii aj zrkadlenie telefónov bez potreby pripojenia telefónu cez kábel. K výbave vozidla patrí aj bezdrôtové nabíjanie smartfónov.  
Nový i30 prichádza prvýkrát s plnohodnotnou technológiou Bluelink od spoločnosti Hyundai. Bluelink prináša širokú škálu služieb, najmä užitočné LIVE informácie a možnosť kontroly a ovládania vozidla na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie. K funkciám služieb Bluelink a Hyundai LIVE patria informácie o doprave v reálnom čase, prehľad čerpacích staníc s cenami paliva, informácie o aktuálne voľných parkovacích miestach či informácie o počasí. Súčasťou je aj rozpoznávanie hlasu online s porozumením príkazov.  

Aplikačné služby Bluelink prinášajú:

 • Nájsť moje auto: vodiči môžu ľahko lokalizovať svoje vozidlo v neznámom prostredí

 • Vzdialené služby: vodič môže svoje vozidlo na diaľku uzamknúť

 • Odoslať bod záujmu do navigácie: vyhľadanie miestnych bodov záujmu a odoslanie výsledku do navigačného systému vozidla

 • Zabezpečenie: upozornenie na spustený alarm vozidla

 • Údržba: správy o vozidle (napr. tlak v pneumatikách) a informácie o jazde 


Nový model i30 je tiež vylepšený balíkom rozšírených bezpečnostných prvkov Hyundai SmartSense. Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu so sledovaním vozidla pred sebou (LFA) automaticky nastavuje riadenie tak, aby udržal vozidlo v strede jazdného pruhu. Asistent na upozornenie na vozidlá pri cúvaní (RCA) môže aktivovať brzdy, aby sa zabránilo kolízii pri cúvaní vozidla. Novinkou v modeli i30 je systém LVDA (Lead Vehicle Departure Alert), systém varujúci vodiča, keď sa vozidlo pred ním začne pohybovať vpred a vodič nereaguje dostatočne rýchlo - napríklad na semafore.  

Systém zadného rozpoznania mŕtveho uhla (BSD) dostal aktualizáciu. BSD varuje vodiča, ak sa v mŕtvom uhle nachádza iné vozidlo - a teraz, s pomocou asistenta na monitorovanie mŕtveho uhla (BCA), môže aktivovať brzdu, aby sa predišlo kolízii. Vylepšením prešiel aj systém autonómneho núdzového brzdenia (FCA), ktorá rozpoznáva popri vozidlách a chodcoch aj bicykle na cestách.  

Rovnako ako v predchádzajúcich verziách i30, aj nový i30 prichádza so systémom FCA s detekciou chodcov, so sledovaním únavy vodiča (DAW), automatickým prepínaním diaľkových svetiel (HBA), s asistentom sledovania dopravných značiek (ISLW) a systémom na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu (LKA).  

SmartSense obsahuje tieto bezpečnostné prvky:

 • [Nové] Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu so sledovaním vozidla pred sebou - Lane Following Assist (LFA)

 • [Nové] Asistent na upozornenie na vozidlá pri cúvaní - Rear Collision-avoidance Assist (RCA)

 • [Nové] Upozornenie na pohnutie sa vedúceho vozidla - Leading vehicle Departure Alert (LVDA)

 • [Nové] Asistent na monitorovanie mŕtveho uhla - Blind-Spot Collision-Avoidance Assist (BCA)

 • Systém autonómneho núdzového brzdenia - Front Collision-Avoidance Assist (FCA) s detekciou chodcov a [Nové] detekciou bicyklov ·         Sledovanie únavy vodiča - Driver Attention Warning (DAW)

 • Automatické prepínanie diaľkových svetiel - High Beam Assist (HBA)

 • Sledovanie dopravných značiek - Intelligent Speed Limit Warning (ISLW)

 • Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu - Lane Keeping Assist (LKA)    

Funkcia eCall, ktorá je v modeli i30 novinkou, automaticky kontaktuje bezpečnostné a záchranné zložky v prípade spustenia senzorov airbagov (dostupnosť v závislosti od trhu).  

Nová zostava pohonných jednotiek i30

Novinkou je 1,5-litrový DPi benzínový motor s dvojitým vstrekovaním paliva s výkonom 81kW (110 k), ktorý sa dodáva so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.  

Benzínový turbom prepĺňaný motor 1,0 T-GDI s výkonom 88,3 kW (120 k) bude k dispozícii s novou 7-stupňovou dvojspojkovou automatickou prevodovkou. Doteraz bola táto motorizácia dostupná iba so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou.  

Ďalšou novinkou v novom i30 je 1,0-litrový benzínový motor T-GDI s výkonom 88,3 kW (120 k) s voliteľnou 48V technológiou Mild Hybrid pre vyššiu úsporu paliva, prvýkrát je tiež k dispozícii so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou (iMT).  

iMT odpojí motor od prevodu potom, ako vodič uvoľní plynový pedál. To umožňuje vozidlu vstúpiť do dvoch možných úrovní dojazdu v závislosti od podmienok. Pri prvej úrovni beží motor na voľnobeh. Pri druhej úrovni sa motor dočasne vypne, aby sa ušetrilo ešte viac paliva. Pre tých, ktorí dávajú prednosť automatickej prevodovke, je k dispozícii aj 48-voltový Mild Hybrid s 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.  

V ponuke motorizácií ostáva 1,6-litrový dieselový motor s výkonom 85 kW (115 k) s možnosťou voľby 6-stupňovej manuálnej prevodovky alebo 7-stupňovej dvojspojkovej prevodovky.  

1,6-litrový dieselový motor s výkonom 100 kW (136 k) sa teraz dodáva so štandardným 48 V mild hybridným systémom. Je k dispozícii s 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou alebo so 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.  

Vrcholom ponuky v novej i30-tke je nový 1,5-litrový benzínový motor T-GDI s výkonom 117,5 kW (160 k), ktorý je štandardne dodávaný so 48 V mild hybridnou technológiou. Je k dispozícii aj so 6-stupňovou inteligentnou manuálnou prevodovkou alebo 7-stupňovou dvojspojkovou prevodovkou.  

Nový Hyundai i30 sa začne na Slovensku predávať v druhom štvrťroku 2020.

 


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: Hyundai

Komentáre k článku