06.01.2019

FOTO: BMW M850i xDrive Coupé Night Sky – Vesmírne detaily vďaka meteoritom

Slovné spojenie "Ako z inej planéty" sa k autu ešte nikdy nehodilo viac ako v tomto prípade.

Aj keď nie je každá skala vo vesmíre planétou, niektoré skaly sa na tú našu planétu predsa len dostanú...

Viac ako 25 rokov sa manufaktúra BMW Individual, sídliaca v meste Garching pri Mníchove, zaoberá výrobou doplnkov špičkovej kvality, výnimočných špeciálnych edícií ako aj veľkolepých automobilových solitérov. Vozidlá sa okrem športového ducha vždy vyznačovali aj dôkladne vyberanými prestížnymi materiálmi. Špecialisti na zákazkové doplnky teraz otvorili dvere do novej dimenzie exkluzivity. Pozreli sa mimo našej planéty a do vozidla priniesli nočnú oblohu. Model BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky, ktorý poháňa prepĺňaný motor V8 s výkonom 390 kW (530 k), dostal špeciálne prvky výbavy z dôkladne vyberaných kúskov meteoritov. Ľudská fascinácia nekonečným vesmírom sa odráža aj na podsvietených súhvezdiach umiestnených na stredovej konzole a na vzhľade obkladov, operadiel, bŕzd ako aj na prvkoch exteriéru.

Model BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky sa predstavil počas preletu meteorického roja Kvadrantíd, ktorý vrcholil v noci z 3. na 4. januára. Divadlo s padajúcimi hviezdami sa začalo v čase, keď Zem preletela okolo orbity vyhasnutého jadra kométy 2003 EH. Jej úlomky sa po kontakte so zemskou atmosférou zapálili a zhoreli. Niekoľkým skalám sa však vždy podarí preniknúť cez ochranný štít Zeme a dopadnúť na jej povrch ako meteority. Niektoré z mimozemských úlomkov sa dostali aj do interiéru modelu BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky.

Meteorické kamene zdobia lištu na stredovej konzole, tlačidlo štart/stop motora V8, volič 8-stupňovej automatickej prevodovky Steptronic a otočný dotykový ovládač Touch Controler systému iDrive. Meteorický materiál sa nachádza aj na lištách prahov dverí, kde ho dopĺňa podsvietené označenie modelu. Špecialisti z BMW Individual si k vývoju tohto modelu prizvali aj odborníkov z Inštitútu Maxa Plancka pre mimozemskú fyziku.

Výnimočné Widmanstättenove obrazce.

Viaceré prvky interiéru aj exteriéru vozidla dostali špeciálnu povrchovú úpravu v podobe Widmanstättenových obrazcov, ktoré sa vytvárajú iba na vyleštených povrchoch železitých meteoritov poleptaných kyselinou. Prísne geometrická štruktúra sa vo vozidle nachádza na ručne šitom strope a na obložení stredovej konzoly. Dostala sa aj na brzdové kotúče modelu BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky. Na exteriéri vozidla sa nachádza na vonkajších telesách spätných zrkadiel, na lištách v otvoroch na nasávanie vzduchu, na stredovej lište a na krytoch výduchov Air Breather na predných blatníkoch. Tieto komponenty vznikli špeciálne pre model BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky a na ich výrobu sa použila 3D tlač.

3D tlač a trojfarebné kožené čalúnenie.

Špeciálnym výrobným postupom 3D tlače vznikli aj brzdové strmene bionického tvaru. Vďaka postupnému nanášaniu vrstiev materiálu sú o 30 percent ľahšie a znížením neodpruženej hmoty prispievajú k lepším jazdným vlastnostiam. Zároveň však spĺňajú všetky funkčné nároky.

Medzi prvenstvá v interiérovom dizajne patrí aj trojfarebné čalúnenie jemnou kožou Merino, ktorá spája farby biela Opal White, modrá Midnight Blue a strieborná Silver. Widmanstättenove obrazce našli uplatnenie na prešívaní stredovej časti sedadiel. Vzhľad stredovej lakťovej opierky našiel inšpiráciu v žiariacej hviezdnej nočnej oblohe. Jej povrch osvetľujú LED diódy, čím dodávajú interiéru luxusného športového vozidla neopísateľnú atmosféru hviezdnej oblohy. Auru príťažlivosti modelu BMW Individual M850i xDrive Coupé Night Sky dotvára lak exteriéru. Spája dve farby a vytvára tak mimoriadne hlboký a očarujúci efekt. Na základnú čiernu farbu sa naniesla modrá metalíza San Marino Blue, ktorá vytvára efekt postupného prechodu od spodnej hrany karosérie až po vrchnú hranu blatníkov. Na to ešte prišli tri vrstvy priehľadného laku s pigmentovými čiastočkami rôznej veľkosti, čo dotvorilo nezameniteľný pocit hĺbky.


AUTOR: © Zoznam/jh
ZDROJ: BMW

Komentáre k článku