13.10.2015

Polícia vyzýva vodičov, aby používali zimné pneumatiky

Ak sa chystáte do severných častí stredného a východného Slovenska, majte auto prezuté na zimné.

Meteorológovia vyhlásili výstrahu pred snežením, preto polícia upozorňuje vodičov, aby jazdili s vozidlami so zimnými pneumatikami. Informovala o tom Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.

„Nehodám sa dá vyhnúť nielen správnym spôsobom jazdy, ale aj výbavou vozidla.

Nečakajte na súvislú vrstvu snehu na vozovke, prezujte pneumatiky už teraz,“ upozorňuje Baloghová. Podľa polície je najvyšší čas vymeniť letnú výbavu vozidla za zimnú a do auta si pribaliť reťaze, škrabky aj lopatky.

„Jazdu treba vždy, a v sťažených podmienkach obzvlášť, prispôsobiť stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam i svojim schopnostiam a zručnostiam. Dôležité je jazdiť opatrne, dodržiavať medzi vozidlami bezpečnú vzdialenosť, brzdiť uvážene a včas.

Naplánujte svoju cestu v dostatočnom predstihu, aby ste sa nedostali do časovej tiesne a bezpečne dorazili do cieľa. Len tak sa vyhnete kolíznym situáciám či nehodám,“ hovorí Baloghová.

Ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza, vodič osobného auta môže takéto vozidlo použiť v cestnej premávke podľa zákona o cestnej premávke, len ak má na všetkých nápravách zimné pneumatiky. Nákladné vozidlá a autobusy musia byť vybavené zimnými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav v čase od 15. novembra do 31. marca a mimo uvedeného obdobia vtedy, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.

My dodávame, že sme vám už priniesli aktuálne testy zimných pneumatík rôznych rozmerov a ďalšie ešte chystáme na zverejnenie v najbližších dňoch.

red
ZDROJ: TASR, minv.sk

Komentáre k článku