2016-03-21 12:33:30
Henry Pearman zbierka
Henry Pearman zbierka
Zdroj: SalonPrive

Čo s našetrenými peniazmi? Kúpte dobrého veterána. Zarobí vám!

Tí, ktorí nechcú o svoje úspory prísť a boja sa investovať na nestálych trhoch, by mohli zvážiť kúpu dobrého veterána.

Hodnota niektorých starých áut bude postupom času iba stúpať. Udržiavať automobilového veterána vo výbornom stave môže byť finančne náročné, ale ojedinelý veterán svoju hodnotu nestratí, naopak. Dokazuje to fakt, že veterány sa stali opäť najlepšou alternatívnou investíciou.

Samozrejme, výber veterána je dôležitý a nie každé staré auto si udrží, čí zvýši svoju hodnotu. Avšak investovanie do veteránov, aj v malom, môže byť spojenie príjemného s užitočným. Nejde pritom len o ivestovanie peňazí, ale tiež času. Podobne hodnotným koníčkom môže byť zbieranie mincí, či vín.

Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o 7 %, čím prekonali svetový akciový index MSCI World. Najviac pritom rástli ceny automobilových veteránov, mincí a vín. Vyplýva to z Wealth Reportu 2016 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index desiatich hlavných tried zberateľstva sa za dekádu zhodnotil o 200 %.

Minulý rok najrýchlejšie rástli opäť ceny historických automobilov, podľa HAGI indexu sa posunuli nahor o 17 %. Vlani síce nebol prekonaný dražobný rekord z roku 2014, ktorý drží Ferrari GTO Berlinetta z roku 1962 s cenou vyše 38 miliónov dolárov (33,6 milióna eur), ale až osem vozidiel sa predalo za viac ako desať miliónov dolárov. Medzi nimi boli vydražené najdrahšie Porsche, Jaguar a McLaren v histórii. Potvrdzuje sa, že trh s veteránmi je relatívne malý a rastúci dopyt po tejto triede luxusných aktív tlačí pri obmedzenej ponuke ceny čoraz vyššie.

Vzácne mince sa podľa indexov Stanley Gibbos zhodnotili v roku 2015 rovnako ako rok predtým o 13 %. Až 17 mincí bolo podľa Professional Numismatists Guild vydražených za vyše milióna dolárov. Najdrahšou z nich bola strieborná dolárová minca Lord Saint Oswald z roku 1974 za takmer päť miliónov.

Vínny index Knight Frank Fine Wine Icons vzrástol o 5 %, keď sa začína opäť oživovať trh s vínami Bordeaux, po predošlom obrovskom poklese dopytu z Číny aj v dôsledku spomaľovania miestnej ekonomiky. Najdrahším vínom na svete je podľa ročenky Wine Searcher víno Jayer's Richebourg grand cru s vyše 15.000 dolármi za fľašku.

Hoci dáta Art Market Research hovoria, že ceny hodiniek v priemere rástli len o 5 %, hodinky Patek Phillipe 5016A vyrobené z 506 častí sa vlani stali najdrahšie vydraženými náramkovými hodinami na svete. Ich cena dosiahla 7,3 milióna dolárov.

Ceny umeleckých diel sa podľa Art Market Research zvýšili o 4 %, keďže širší trh pokračuje v konsolidácii z prirýchleho rastu z predošlých rokov. Jeho top segment však prepisoval rekordy, keď sa obraz Paula Gauguina „When will you marry?“ predal za rekordných 300 miliónov dolárov.

Ani ceny čínskej keramiky a diamantov podľa dát Art Market Research neklesali a 12-karátový diamant Blue Moon za 48,4 milióna dolárov prepisoval dražobné rekordy v tomto segmente.

Jedinou dlhodobo klesajúcou triedou zberateľstva je antický nábytok, ktorý vlani stratil necelých 6 %, keďže v moderných časoch je menej populárny. No aj tu sa prepisovali rekordy. Kreslo Lockheed Lounge od Marca Newsona bolo predané za 3,7 milióna dolárov.
 

jh
ZDROJ: TASR, J&T Bank

Komentáre k článku


Stream naživo