2015-07-04 04:15:00
Asistenčné služby sa v
Asistenčné služby sa v zahraničí môžu hodiť
Zdroj: SKoda

Dovolenka autom je stále najpopulárnejšia. Mysleli ste na všetko?

Horúčavy sú dozaista znesiteľnejšie pri vode, či v horách. Ak sa chystáte na dovolenku po vlastnej osi, nezabudnite na prípravu automobilu.

Dovolenkové obdobie práve štartuje a keďže slovenskí dovolenkári stále najčastejšie využívajú na ceste za oddychom svoj automobil, netreba podceniť kontrolu jeho technického stavu. Rovnako tak by ste sa mali vopred pripraviť aj na neočakávané situácie, ktoré môžu počas cesty na dovolenku nastať. Súbor obligátnych ale cenných rád pripravili odborníci automobilky Škoda. Čítajte, nech máte istotu, že ste nič nezabudli.

K najdôležitejším radám dozaista patrí kontrola stavu automobilu pred cestou. Nechajte si auto preveriť v kvalitnom servise. I keď to neznamená, že sa počas cesty nemusia vyskytnúť problémy, prehliadka odborníkom v dobrom servise môže odhaliť vážne poruchy, ale i bežnejšie vady, ktoré môžu znepríjemniť dovolenku.

Na čo nezabudnúť

Pred cestou si skontrolujte základné doklady – pas, občiansky preukaz, vodičský preukaz, technický preukaz a poistenie vozidla (zelená karta), prípadne medzinárodný vodičský preukaz, ak je v danej krajine potrebný. Nezabudnite na dostatočnú hotovosť, aktuálne kontakty na zastupiteľské úrady, asistenčné služby a myslite aj na tlačivo správy o nehode. Aj keď máte v aute alebo v smartfóne modernú navigáciu, stará dobrá papierová mapa môže mať v niektorých situáciách cenu zlata. Autonabíjačka pre mobilné zariadenia by taktiež nemala chýbať vo vašej výbave pri ceste na dovolenku. V prípade núdze nie je horšia situácia ako vybitý mobil. Nezabudnite na aktiváciu roamingu, prípadne aj dát na využívanie internetových služieb v zahraničí.

Rezervná výbava

Chladiaci systém vykazuje v lete maximálne zaťaženie, a  preto je vhodné mať po ruke rezervný predpísaný mrazuvzdorný prostriedok. Ak ho v núdzi nemáte k dispozícii dostatok, použite iba vodu a nechajte si po návrate domov čo najskôr obnoviť správny pomer u vášho servisného partnera. Pred dlhšou cestou odporúčame pribaliť si so sebou aspoň jeden liter vhodného motorového oleja, a to nielen v prípade, že vlastníte staršie vozidlo. Aj nové motory vedia pod vysokou záťažou spapať trochu oleja. Nie všetky čerpacie stanice totiž majú v ponuke oleje zodpovedajúce štandardom výrobcu. Pri kúpe oleja sa vždy riaďte špecifikáciou výrobcu, dôležitá je predpísaná norma udaná výrobcom.

Ak je auto vybavené rezervným kolesom, odporúčame pred cestou skontrolovať jeho stav a dofúkať ho na hornú hranicu predpísaného tlaku najväčšieho hustenia. Ak nie je, nezabudnite na sadu na opravu pneumatík a samozrejme pumpu alebo kompresor, ktorým pneumatiku po oprave nahustíte. Vždy dbajte na bezpečnosť seba, svojich blízkych aj ostatných účastníkov cestnej premávky, najmä pri defekte na frekventovanej komunikácii. Nezabudnite na reflexné vesty.

V automobiloch, ktoré nie sú vybavené modernými systémami bezkľúčového vstupu a štartovania, sú zabuchnuté kľúče častým a zbytočným problémom, ktorému sa dá predísť náhradnými kľúčmi uloženými na chránenom mieste mimo auta. Nezabudnite ani na súpravu rezervných žiaroviek, ideálne si vyskúšajte postup ich výmeny vopred podľa návodu na obsluhu. Ak si na výmenu žiarovky netrúfate, navštívte najbližšieho servisného partnera.

Čo robiť pri natankovaní nesprávneho paliva

Pred každým tankovaním dôkladne skontrolujte, či sa informácie na čerpacom stojane zhodujú s informáciou na palivovom viečku. V rôznych krajinách sa líšia obchodné názvy jednotlivých druhov palív a niekedy aj farby tankovacích pištolí. Ak omylom natankujete benzín do prázdnej dieselovej nádrže do max. objemu 5 litrov, problém možno vyriešiť dotankovaním plnej nádrže naftou. V prípade natankovania väčšieho množstva nesprávneho paliva odporúčame za žiadnych okolností neštartovať a kontaktovať asistenčnú službu. Ak sa vám napriek konštrukčnému opatreniu (hrdlo modernej palivovej nádrže je užšie ako priemer nesprávnej pištole) podarí natankovať do benzínovej nádrže naftu, motor neštartujte a kontaktujte asistenčnú službu.

Pravidlá cestnej premávky nie sú všade rovnaké

Pripravte sa na cestu vopred a zistite si o krajinách, kam cestujete, čo najviac informácií. V rôznych krajinách sa môžu odlišovať nielen rýchlostné limity na konkrétnych komunikáciách, ale aj ďalšie pravidlá prevádzky. Ide napríklad o počet, farbu a umiestnenie reflexných viest, predpísanú lekárničku a výstražný trojuholník, úpravu denného svietenia, telefonovania počas jazdy, či dokonca zákaz konzumácie jedla a nápojov za volantom. Odporúčame preto pred cestou preštudovať si legislatívu tranzitných aj cieľových krajín. Za nedodržanie predpisov môžu hroziť značné sankcie, v prípade nehody nielen finančné.

Na koho sa v núdzi obrátiť

Ešte pred cestou si zistite, čo všetko vám pokrýva nielen poistenie, ale aj asistenčné služby, ktoré budete nútení využiť v prípade poruchy alebo nehody. To platí najmä pre tých, ktorí už majú svoje auto po záručnej lehote. Asistenčné služby sa môžu v týchto prípadoch poriadne predražiť.

 

jh
ZDROJ: SKoda

Komentáre k článku


Stream naživo